Papież zdecydował. Zabici przez dżihadystów w 2015 roku Koptowie będą uznani za męczenników Kościoła katolickiego

Papież zdecydował.  Zabici przez dżihadystów w 2015 roku Koptowie będą uznani za męczenników Kościoła katolickiego
Papież Franciszek i Tawadros II. Fot. VATICAN MEDIA HANDOUT / EPA / PAP
PAP / mł

Dwudziestu jeden Koptów, ściętych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego na plaży w Libii w lutym 2015 roku zostanie uznanych za męczenników także przez Kościół katolicki. Ogłosił to w czwartek papież Franciszek podczas spotkania z patriarchą prawosławnego Kościoła Koptyjskiego Tawadrosem II w Watykanie. Koptyjski patriarcha uznał ich za męczenników 8 lat temu.

Tawadros II przekazał papieżowi relikwię męczenników. Franciszek, dziękując za nią, powiedział: "Ci męczennicy zostali ochrzczeni nie tylko w wodzie i w Duchu Świętym, ale także we krwi; krwi, która jest ziarnem jedności dla wszystkich uczniów Chrystusa".

Jak dodał papież, na znak duchowej jedności łączącej oba Kościoły, męczennicy ci zostaną wpisani do Martyrologium Rzymskiego, czyli spisu świętych i błogosławionych.

15 lutego 2015 roku na plaży w Libii terroryści z tzw. Państwa Islamskiego ścięli 20 Koptów z Egiptu oraz ich towarzysza z pracy, pochodzącego z Ghany. Na nagraniu z ich egzekucji widać, że umierali, wypowiadając słowa "Panie Jezu Chryste".

DEON.PL POLECA

W egipskiej wiosce Al Our w rekordowym tempie zbudowano dedykowane im sanktuarium.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

Papież zdecydował. Zabici przez dżihadystów w 2015 roku Koptowie będą uznani za męczenników Kościoła katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.