Franciszek będzie przewodniczył liturgiom na Wielki Tydzień i Wielkanoc

Franciszek będzie przewodniczył liturgiom na Wielki Tydzień i Wielkanoc
Papież Franciszek po wyjściu ze szpitala - fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI
KAI / pzk

Papież Franciszek po wyjściu ze szpitala odprawi zgodnie z planem nabożeństwa Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy – poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Po raz pierwszy potwierdził też odprawienie przez Papieża mszy św. w Wielki Czwartek. Liturgia ta obejmuje obrzęd obmycia stóp. Z tej okazji Franciszek uda się do więzienia dla nieletnich Casal del Marmo w północno-zachodnim Rzymie.

Więzienie to trafiło na pierwsze strony gazet w styczniu br., ponieważ więźniowie wzniecili pożar w proteście przeciwko fatalnym warunkom odbywania kary. Franciszek od lat odwiedza więzienia w Wielki Czwartek i odprawia w nich mszę św. na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Jezus umył nogi swoim uczniom. Ten gest pokory do dziś jest częścią Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek.

Rzecznik Watykanu pozostawił otwartą kwestię, czy papież weźmie również udział w tradycyjnej wieczornej wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej w Koloseum. Ze względu na wciąż niskie temperatury panujące w Rzymie w nocy, powszechnie panuje opinia, że Franciszek odwoła swój udział ze względu na stan zdrowia.

Podczas mszy św. w Niedzielę Palmową i Wielkanocy papież będzie im przewodniczył zgodnie z planem, natomiast przy ołtarzu będzie celebrował kardynał. Taki podział jest już praktykowany w Watykanie od około roku, ponieważ papież jest mocno ograniczony ruchowo z powodu dolegliwości kolana.

DEON.PL POLECA

Franciszek od środy do soboty rano leczył się na zapalenie oskrzeli w rzymskiej Poliklinice Gemelli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Franciszek będzie przewodniczył liturgiom na Wielki Tydzień i Wielkanoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.