Polski ksiądz zmarł w czasie Mszy. Zanim przybyły służby, reanimowali go wierni; za kilka tygodni miał przejść na emeryturę

Polski ksiądz zmarł w czasie Mszy. Zanim przybyły służby, reanimowali go wierni; za kilka tygodni miał przejść na emeryturę
Fot. Depositphotos / diecezja rzeszowska
PAP / diecezja rzeszowska / pk

Nie żyje ksiądz Jan Adamczyk. Zmarł w trakcie odprawiania niedzielnej Mszy w Męcinie Wielkiej (Małopolskie). Duchowny - według relacji gorlickich mediów - miał nagle zasłabnąć. Ratownikom medycznym wezwanym na miejsce nie udało się przywrócić mu życia. Miał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu, za kilka tygodni miał przejść na emeryturę. Zmarł w wieku 71 lat. Pamiętajmy o ś.p. ks. Janie w naszych modlitwach.

"Dzisiaj zmarł ks. kan. Jan Adamczyk, proboszcz parafii pw. Świętych Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej. Ks. Adamczyk zmarł w 47. roku życia kapłańskiego w wieku 71 lat. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie…" - podała w mediach społecznościowych diecezja rzeszowska.

DEON.PL POLECA

Gorlickie media informują, że do zatrzymania krążenia doszło nagle. Lubiany przez parafian proboszcz miał za kilka tygodni przejść na emeryturę. Przed przybyciem służb medycznych i strażaków OSP akcję ratunkową prowadzili wierni.

Ks. Jan Adamczyk zmarł w trakcie Mszy świętej. Kim był?

Ksiądz Kanonik Jan Adamczyk urodził się 09.12.1953 r. w Szczucinie w rodzinie Michała i Marii zd. Szyndlar. Egzamin dojrzałości zdał 31.05.1972 w Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Tarnowskiej. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, gdzie odbył studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął w Tarnowie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza w dniu 28 maja 1978 r. - informuje diecezja rzeszowska.

Po święceniach pełnił następujące posługi:

  • Zagórzyce 05.08.1978 - 25.06.1984 jako wikariusz,Zgórsko 26.06.1984 - 27.07.1988 jako wikariusz,
  • Libusza 28.07.1988 - 14.05.1991 jako wikariusz.
  • Od 15.05.1991 pracował w parafii pw. św. Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej jako proboszcz.

Ksiądz Kanonik Jan Adamczyk oprócz posługi duszpasterskiej w parafiach pełnił wiele funkcji kościelnych. Był dekanalnym wizytatorem katechezy oraz ojcem duchownym księży dekanatu gorlickiego.

Za swoją gorliwą posługę kościelną został odznaczony przez władze kościelne w 1991 r. godnością Expositorium Canonicale, a w roku 1998 otrzymał przywilej noszenia rokiety i mantoletu.

Pogrzeb ks. Jana Adamczyka

Eksporta do kościoła parafialnego odbędzie się we wtorek, 18 czerwca 2024 r. o godz. 18.00. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby odbędą się w środę, 19 czerwca 2024 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Męcinie Wielkiej - informuje diecezja rzeszowska.

Pamiętajmy o zmarłym kapłanie w naszych modlitwach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Polski ksiądz zmarł w czasie Mszy. Zanim przybyły służby, reanimowali go wierni; za kilka tygodni miał przejść na emeryturę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.