Ponad 2 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na ŚDM w Lizbonie. Rozpoczną się też zapisy na wolontariat

Ponad 2 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na ŚDM w Lizbonie. Rozpoczną się też zapisy na wolontariat
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Ponad 2 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na Światowe Dnia Młodzieży w Lizbonie; W październiku ruszy nabór na wolontariat. Wymagane jest ukończenie 18 lat i znajomość języka angielskiego na poziomie komunikacyjnym – powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.

DEON.PL POLECA
Polscy pielgrzymi zapisują się na Światowe Dnia Młodzieży w Lizbonie

Według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 10 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 30 lat.

"W naszym systemie zgłoszonych już jest ok. 60 grup z całej Polski, co daje liczbę ok. 2 tys. pielgrzymów. Każdego dnia dopisują się nowe grupy" – poinformował PAP ks. Tomasz Koprianiuk.

"Wychodząc naprzeciw oczekiwań osób, które chcą pojechać na ŚDM do Lizbony przygotowujemy na naszej stronie interaktywną mapę z zaznaczeniem miejsc, gdzie trwają zapisy" – powiedział dyrektor KBO ŚDM. Zaznaczył, że w tych miejscach odbywają się także spotkania przygotowujące na ŚDM od strony duchowej.

Zapowiedział, że w październiku ruszą także zapisy na wolontariat podczas ŚDM w Lizbonie. Są trzy rodzaje wolontariatu: długoterminowy (long-term volunteers), średnioterminowy (medium-term volunteers) i krótkoterminowy (short-term volunteers).

Ks. Koprianiuk zaznaczył, że na wolontariat długoterminowy wybranych będzie 20 osób z całego świata, które podejmą pracę w Komitecie Lizbońskim od września br. do końca trwania ŚDM w Lizbonie.

"Są oni posłani przez KBO ŚDM, po uprzedniej rekrutacji. Jeśli chodzi o tę grupę lista została już zamknięta i z Polski zostały wydelegowane dwie osoby: Zuzanna Wichowska z Zalesia Górnego i Bartosz Placak z Krakowa" – poinformował.

Przekazał, że w październiku rozpocznie się nabór na wolontariat średnioterminowy i krótkoterminowy.

"Według wstępnych ustaleń wolontariat średnioterminowy rozpocznie się w marca 2023. Z Polski może wziąć w nim udział do 20 osób. Wolontariusze zostaną zakwaterowani w rodzinach, będą mieli zapewnione wyżywienie oraz transport środkami komunikacji miejskiej i kieszonkowe" – powiedział ks. Koprianiuk.

Poinformował, że chętni mogą zgłaszać się od października do grudnia b.r. drogą elektroniczną pod adres biuro@sdmpolska.pl.

"Wolontariat krótkoterminowy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 6 sierpnia 2023. Według szacunków weźmie w nim udział ok. 20 tys. osób z całego świata, w tym z Polski 500 młodych. Zapisy chętnych do tego rodzaju posługi w czasie ŚDM rozpoczniemy w październiku wraz rejestracją wolontariuszy średnioterminowych, z tym, że jeśli chodzi o tę grupę, to potrwają tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja" – zaznaczył dyrektor KBO ŚDM.

Wyjaśnił, że wolontariuszem może zostać osoba w wieku 18-35 lata. "Każdy z kandydatów na wolontariusza musi mieć certyfikat, wydany przez KBO ŚDM według specjalnego wzoru z użyciem kodu nadanego dla Episkopatu Polski. Wymagana jest znajomość języka angielskiego na poziomie komunikacyjnym. Mile widziana jest także znajomość języka portugalskiego i hiszpańskiego" - powiedział ks. Koprianiuk.

Do wolontariatu można zgłaszać się poprzez stronę www.sdmpolska.pl lub poprzez facebook Krajowego Biura Organizacyjnego, gdzie została utworzona grupa dla wolontariuszy.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Andrzej Makowski CSsR

Książka jest propozycją dla duszpasterzy i katechetów, którzy co roku, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, przygotowują rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Uwzględnia obecnie obowiązujące regulacje prawne oraz nowe typy szkół, wprowadzone reformą MEN 1 września...

Skomentuj artykuł

Ponad 2 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na ŚDM w Lizbonie. Rozpoczną się też zapisy na wolontariat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.