Ponad 60 proc. niemieckich katolików za zniesieniem podatku kościelnego

Ponad 60 proc. niemieckich katolików za zniesieniem podatku kościelnego
Fot. Erwin Wodicka / depositphotos.com
KAI / tk

Według sondażu instytutu badania opinii publicznej INSA, 67 procent Niemców opowiada się za zniesieniem obowiązkowego podatku kościelnego. Wśród katolików za takim krokiem opowiada się 68 procent - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika „Bild”.

Jednocześnie jak podała gazeta tylko 16 proc. wszystkich respondentów jest przeciwnych zniesieniu podatku kościelnego, a kolejne szesnaście procent nie zajmuje stanowiska w tej sprawie. Dwa procent odmawia odpowiedzi w tej kwestii.

Kościół powinien sam szukać sposobów finansowania

Biskup Gregor Maria Hanke z Eichstätt powiedział gazecie "Bild", że Kościołowi "dobrze byłoby poszukać sposobów alternatywnego finansowania, ponieważ niemiecki kościelny system podatkowy raczej nie będzie wzorem na przyszłość”.

Obowiązkowy podatek kościelny wynosi 8 - 9 proc. zobowiązania podatkowego od osoby fizycznej, a musi je płacić każdy wierny danego Kościoła. Podatek ten ściąga państwowy system fiskalny, a następnie, potrącając dla siebie prowizję w wys. 4 proc. przekazuje poszczególnym związkom wyznaniowym.

DEON.PL POLECA

Kościół katolicki w 2021 roku zebrał z tytułu podatku kościelnego około 6,7 mld euro. Ostatni raz podobna kwota była w 2019 roku. Jednocześnie jednak liczba jego członków maleje, a diecezje już teraz przygotowują się na konieczność funkcjonowania w niedalekiej przyszłości przy znacznie uboższych zasobach finansowych.

Podczas swojej podróży do Niemiec Benedykt XVI wskazywał: „Kościół, kiedy jest uwolniony od obciążeń i przywilejów materialnych i politycznych może skuteczniej i prawdziwie po chrześcijańsku dotrzeć do całego świata, może naprawdę otwierać się na świat”. (Spotkanie z katolikami zaangażowanymi w Kościele i społeczeństwie, Fryburg Bryzgowijskim 25 września 2011).

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Artur Kasprzak

Celem Autora jest przede wszystkim pokazanie, w jaki sposób Kościół we Francji próbował zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niosły ze sobą zmiany społeczno-kulturowe zachodzące w społeczeństwie francuskim, które odcisnęły swoje piętno również na Kościele, i...

Skomentuj artykuł

Ponad 60 proc. niemieckich katolików za zniesieniem podatku kościelnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.