Portugalskie media: znaczenie podróży papieskich zmalało po śmierci św. Jana Pawła II

Portugalskie media: znaczenie podróży papieskich zmalało po śmierci św. Jana Pawła II
fot. Depositphotos
2 miesiące temu
PAP / pk

Portugalskie media, podsumowując ostatnią podróż Franciszka do Iraku, wskazują, że pochodzącemu z Argentyny papieżowi udało się na chwilę przywrócić wagę pielgrzymek zwierzchników Kościoła katolickiego. Wskazują, że ich znaczenie zmalało drastycznie po śmierci św. Jana Pawła II.

Radio Renascenca przypomina w czwartek symboliczne znaczenie obecności papieża Franciszka w Iraku. Ocenia, że była to nie tylko jedna z pierwszych wizyt w zrujnowanym przez islamistów kraju Bliskiego Wschodu, ale w ogóle pierwsza podróż głowy Kościoła do "ziemi proroka Abrahama".

Stołeczna rozgłośnia przypominając o niezrealizowanej podróży św. Jana Pawła II w 2000 roku do Iraku, odwołanej przez reżim Saddama Husajna, wskazuje, że Franciszek swoją wizytą w tym kraju spełnił "ogromne marzenie" polskiego papieża.

Z kolei liberalny tygodnik "Expresso" nazywając wizyty św. Jana Pawła II "nieustannym podróżowaniem" zaznacza, że Karol Wojtyła poprzez tego typu “pielgrzymki polityczno-religijne” doprowadził do upowszechnienia wychodzenia papiestwa do świata.

"Ten «papież pielgrzym» podróżował więcej niż wszyscy jego poprzednicy razem wzięci, inaugurując epokę podróży papieskich będących medialno-religijno-politycznym spektaklem" - napisał w największym portugalskim tygodniku jego publicysta, a zarazem pisarz Bruno Vieira Amaral.

Laureat literackiej nagrody im. Jose Saramago z 2015 roku wskazał, że dopiero poprzez swoją pielgrzymkę do Iraku papieżowi Franciszkowi na chwilę udało się "odbudować znaczenie symboliczne i polityczne podróży zwierzchnika Kościoła".

Autor artykułu wskazał, że wydarzenie to jednak raczej nie doprowadzi do przełomu, jakim okazała się wizyta św. Jana Pawła II w Polsce w 1979 roku. Pierwszą pielgrzymkę Karola Wojtyły jako papieża do swojej ojczyzny Vieira Amaral nazywa podróżą "o wielu konsekwencjach politycznych".

"Tamta podróż w zdominowanym przez katolików kraju, a jednocześnie rządzonym przez reżim komunistyczny (…) zapoczątkowała serię zmian prowadzących ostatecznie do rozpadu Bloku Wschodniego i upadku komunizmu" - podsumował komentator tygodnika "Expresso".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Wilkońska
8,80 zł
22,00 zł

Jan Paweł II- papież, mistyk, filozof, pisarz, poeta i dramaturg, a przy tym niestrudzony pielgrzym, orędownik pojednania, człowiek wrażliwy na ludzką biedę. Pokorną służbą i bezpośrednim stylem bycia zdobywał ludzkie serca. Przynaglany miłością do Chrystusa...

Skomentuj artykuł

Portugalskie media: znaczenie podróży papieskich zmalało po śmierci św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.