"Postaw kawę misjonarzowi". Salezjanie zapraszają do poznawania i wspierania misji

"Postaw kawę misjonarzowi". Salezjanie zapraszają do poznawania i wspierania misji
Fot. Informacja prasowa
Julia Walach, Iwona Błędowska, Salezjański Ośrodek Misyjny

20 października w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, a w przyszłym roku mija 150 lat misji salezjańskich. Z wdzięcznością za ten czas misji, Salezjański Ośrodek Misyjny rozpoczął wyjątkową akcję pod hasłem "Postaw kawę misjonarzowi". Zwraca ona uwagę na pracę, którą misjonarki i misjonarze wykonują w krajach misyjnych. Pokazuje ich codzienność, obowiązki, wyzwania, marzenia misyjne oraz owoce ich pracy.

Obecnie 110 salezjańskich misjonarzy pracuje w 43 krajach na 5 kontynentach. Czym się zajmują? Ze względu na swój charyzmat przede wszystkim budują szkoły, internaty, prowadzą edukację młodych ludzi od przedszkola do szkół wyższych, wychowują, uczą, przywracają dzieciństwo, zabierają z ulic, dają psychologiczne wsparcie i lepszą przyszłość. Dają dostęp do nauki tym, którzy z powodu biedy we właściwym czasie jej nie zaczęli, otwierając szkoły alfabetyzacji i opłacają im naukę. Nie tylko skupieni są na edukacji, ale prowadzą przychodnie, dzięki którym dostęp do leczenia mają szczególnie ci najbiedniejsi. Budują studnie, elektrownie wodne, remontują drogi, usprawniają lokalne rolnictwo.

Zajrzyj za kulisy pracy misjonarzy

Zobacz ich codzienność w krajach misyjnych, ich pełne wyzwań życie, piękne, ale i trudne doświadczenia. Ks. Jacek Garus mówi nam, że w Zambii w wielu miejscach „wciąż brakuje podstawowej infrastruktury. W wielu miejscach przydałyby się studnie na wodę. Edukacja państwowa jest na niskim poziomie i marzy nam się wybudowanie Salesian Secondary School w Kazembe.”

Poznaj historie wybranych misjonarzy i misjonarek salezjańskich, którzy działają na różnych kontynentach, wspierając lokalną ludność. Historie te ukazują nie tylko heroizm i poświęcenie, ale także ich głęboką wiarę, która stanowi fundament ich działań.

DEON.PL POLECA


Ks. Tomasz Łukaszuk prowadzi szkołę alfabetyzacji i dom Magone dla 44 chłopców na Madagaskarze. W Boliwii ks. Andrzej Borowiec od 10 lat odpowiada za ośrodki dla dzieci i młodzieży. W Santa Cruz zapewnia dzieciom, które kiedyś żyły na ulicy, schronienie, edukację, jedzenie i ubrania. Współpracuje także z miejscową strażą miejską, która czasem nawet w środku nocy przywozi skrzywdzone dzieci do ośrodka, wiedząc, że może liczyć na pomoc misjonarza.

W Angoli pracuje od 13 lat siostra Maria Domalewska, w rybackiej dzielnicy, zarządza domem i szkołą, a jej misja jest "oazą wśród ubóstwa". Opiekuje się 1500 uczniami, oferując im edukację i pomoc zdrowotną. Jej działalność pokazuje, jak salezjanie są zaangażowani w walkę z ubóstwem i brakami w edukacji, które dotykają lokalne społeczności. Ks. Sławomir Drapiewski z Brazylii, działając w sercu Amazonii, koncentruje się na duszpasterstwie młodzieży. Organizując codzienne zajęcia, stara się stworzyć dla nich bezpieczne miejsce do nauki, oddalając ich od zagrożeń życia ulicznego.

Dowiedz się, jakie mają marzenia misyjne

To nie tylko marzenia o osobistym szczęściu, ale przede wszystkim o lepszym życiu dla ludzi, którym służą. Dla jednych będzie to wybudowanie nowej szkoły, gdzie dzieci z ubogich rodzin będą mogły się uczyć. Dla innych – zapewnienie dostępu do czystej wody w miejscach, gdzie codzienna walka o przetrwanie jest normą. Ks. Jacek Garus z Zambii marzy o tym, „by kiedyś wszystkie dzieci miały przynajmniej jedną dobrą parę butów.” Ks. Tomasz Łukaszuk z Madagaskaru mówi, że ma „44 marzenia - żeby każdy z nich, z tych 44 chłopaków z Magone sobie ułożył życie.”

Zobacz jak realnie zmieniają świat

Pomagają lokalnym społecznościom, a ich działania przynoszą realne rezultaty. Pomoc w Etiopii opisuje m.in. s. Siostra Helena Kamińska z Etiopii, opowiadając o tym, jak starają się nieść pomoc najuboższym, dostosowując swoje działania do ich potrzeb. „W miarę naszych możliwości rozdajemy żywność, odzież oraz środki czystości.

W Kenii na placówce Langata misjonarze zajmują się opieką nad chłopcami ulicy, „których ratujemy z trudnych warunków dając im dach nad głową i możliwość edukacji. Wychowujemy te dzieci. Wielu z nich uciekło z biednych rodzin, w których nie było warunków do życia. Co jakiś czas organizujemy takie wyprawy „rescue day”, kiedy nowych chłopców „ratujemy z ulicy” – opowiada ks. Jan Marciniak.

Z kolei ks. Sergej Goman w Sierra Leone przez ostatnie 16 lat zajmuje się pomocą dzieciom wykorzystywanym i zmuszanym do pracy. Jego działania skupiają się na rehabilitacji i reintegracji tych dzieci do społeczeństwa, co jest niezwykle ważne w kontekście ich przyszłości. Oferując wsparcie psychologiczne oraz dostęp do edukacji, ks. Goman pomaga dzieciom odzyskać nadzieję na lepsze życie.

Salezjanie i salezjanki w swojej pracy misyjnej nie tylko niosą pomoc materialną, ale szerzą wartości chrześcijańskie, kształtując przyszłość wielu młodych ludzi w najodleglejszych zakątkach świata.

"Postaw kawę misjonarzowi"

Każdy kto chce docenić pracę misjonarzy lub wesprzeć finansowo w realizacji dobra, które czynią lokalnie w takich krajach jak Bangladesz, Zambia, Boliwia, Brazylia, Angola, Papua Nowa Gwinea, RPA, Madagaskar czy Mongolia, może postawić im wirtualną kawę.

Jak to zrobić?

  1. WEJDŹ na stronę misjesalezjanie.pl/postaw-kawe
    2. WYBIERZ misjonarza i wejdź na jego profil
    3. POZNAJ jego codzienność, pracę, wyzwania i marzenia
    4. POSTAW mu wirtualną kawę
    5. DZIĘKI TOBIE misjonarz może zadbać o nagłe potrzeby na placówce misyjnej./ może zrobić więcej

Każda wpłata pomaga realnie zadbać o nagłe potrzeby na placówce misyjnej. Wejdź na stronę misjesalezjanie.pl/postaw-kawe i zdecyduj, komu dziś pomożesz.

Źródło: Julia Walach, Iwona Błędowska, Salezjański Ośrodek Misyjny

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Postaw kawę misjonarzowi". Salezjanie zapraszają do poznawania i wspierania misji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.