Powstał polski audiobook z instrumentum laboris na drugą sesję synodu o synodalności

Powstał polski audiobook z instrumentum laboris na drugą sesję synodu o synodalności
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Dokument roboczy (tzw. Instrumentum laboris) na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów doczekał się wersji do odsłuchiwania w postaci audiobooka w języku polskim. - Można go odsłuchiwać w aucie lub na wakacyjnym szlaku. To inicjatywa świeckich, którzy mają dużo entuzjazmu i szczerej miłości do Kościoła - zachęca abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Audiobook można pobrać za darmo ze strony synod.org.pl.

Biorąc pod uwagę przebytą dotychczas drogę, a w szczególności wkład, jaki Kościoły wniosły po sprawozdaniu podsumowującym I sesję, Instrumentum laboris na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów przedstawia pewne wskazówki i propozycje dotyczące sposobu, w jaki Kościół jako całość, Kościoły lokalne i grupy Kościołów mogą i będą w stanie odpowiedzieć na potrzebę „synodalności w misji”.

Instrumentum laboris jest przede wszystkim narzędziem pracy dla członków zgromadzenia Synodu Biskupów, które spotka się w dniach 2-27 października br. w Rzymie. Nie jest to tekst, który zawiera gotowe odpowiedzi, ani też dokument, który ma poruszyć wszystkie kwestie związane z potrzebą stawania się bardziej „synodalnym w misji”. Jest to tekst bazowy, wypracowany, ale zasadniczy, pomyślany, aby zachęcić do modlitwy, dialogu, rozeznania, osiągania konsensusu, począwszy od pewnych zbieżności uzyskanych w drodze, w perspektywie przedłożenia Ojcu Świętemu dokumentu końcowego XVI Zgromadzenia.

DEON.PL WSPIERA

Pomysłodawcą stworzenia audiobooka na podstawie Instrumentum laboris jest Rafał Dziedzic, założyciel i prowadzący stronę synod.org.pl. Nie reprezentuje ona oficjalnego stanowiska Konferencji Episkopatu Polski w kwestii synodu o synodalności. Służy natomiast prezentacji materiałów synodalnych, które mogą pomóc w zrozumieniu przebiegu diecezjalnego etapu synodu. Działa pod patronatem Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, z ramienia jej przewodniczącego, abp. Adriana Galbasa.

- Pomysł na audiobook narodził się już przy pierwszym Instrumentum laboris - mówi w rozmowie z KAI Rafał Dziedzic. - Obydwa dokumenty bardzo mnie poruszają. Jestem przekonany, że jest to dobry dokument do osobistej medytacji na temat mojej relacji z Kościołem. Zawiera wiele zagadnień, które są otwarte i to zapraszało mnie do tego, abym zastanowił się nad moim miejscem w Kościele i tym, co dla tego Kościoła mogę zrobić.

Rafał Dziedzic zdaje sobie sprawę, że Instrumentum laboris może być odbierany jako dokument niełatwy w odbiorze, czemu sprzyja stereotypowe myślenie, że kościelne dokumenty są z reguły długie i zawiłe. - Pomyślałem więc, że dużym ułatwieniem w ich zrozumieniu - i chyba Duch Święty maczał w tym palce - może być forma audiobooka. Audiobook może się odtwarzać gdzieś w tle, ja w tym czasie mogę robić coś innego, i może nadejść taki moment, że jedno zdanie czy pytanie z tego dokumentu poruszy nagle moje serce - przyznał Dziedzic.

Tekst do audiobooka został najpierw przetłumaczony na język polski, na co zgodę wyraził abp Adrian Galbas, który zresztą zarówno do lektury, jak i odsłuchania audiobooka zachęca we wstępie do materiału dźwiękowego.

Jak przypomina, nad Instrumentum laboris będą pracowali uczestnicy jesiennej sesji w Rzymie, ale jest on ważny dla wszystkich, bo pokazuje całą dotychczasową drogę, jaką przeszedł Kościół w trakcie procesu synodalnego. - Znajdziemy w nim najważniejsze pytania i problemy, które Kościół dzisiaj diagnozuje dla siebie jako szczególnie istotne. Nie zawsze są one zgodne z tym, co myśli na temat Kościoła szeroko rozumiana opinia publiczna - wyjaśnia abp Galbas.

Kto może skorzystać z audiobooka? - Być może ktoś jest jeszcze na wakacyjnych szlakach albo spędza dużo czasu w aucie i nie ma zbyt wiele możliwości, aby przeczytać ten tekst, dlatego została nagrana także jego wersja audio, czyli audiobook. Można go odsłuchać, jak kto woli - mówi abp Galbas.

Arcybiskup podziękował za ten pomysł osobom świeckim. - To ich inicjatywa, aby przygotować to tłumaczenie i w taki sposób je opracować. Oni na to wpadli i to zrobili dzięki temu, że mają bardzo dużo entuzjazmu i szczerej miłości do Kościoła - dodał.

Audiobook powstał zatem na bazie przetłumaczonego w całości dokumentu Instrumentum laboris i - jak podkreśla Rafał Dziedzic - "nie zawiera on niczego, czego nie zawiera oryginalny dokument wydany przez Watykan". Jak dodaje, jego zdaniem odsłuchanie w takiej formie oficjalnego dokumentu samo w sobie może być ciekawym doświadczeniem. Nie wiem czy kiedykolwiek coś takiego zostało zrobione czy to w języku polskim czy w innych językach. Sam już po raz kolejny słucham jego początku i za każdym razem odkrywam coś nowego, co w tym dokumencie proponuje nam synod - zauważa Rafał Dziedzic.

Audiobook można pobrać ze strony synod.org.pl. Tam też dostępna jest jego wersja tekstowa, jak również wiele innych materiałów poświęconych synodowi o synodalności.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Powstał polski audiobook z instrumentum laboris na drugą sesję synodu o synodalności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.