Trwają prace nad dokumentem roboczym przyszłego synodu. "Kościół synodalny nie jest tylko marzeniem"

Trwają prace nad dokumentem roboczym przyszłego synodu. "Kościół synodalny nie jest tylko marzeniem"
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Rozpoczęły się na prace nad dokumentem roboczym na drugą sesję synodu o synodalności. W Rzymie do 13 czerwca trwa posiedzenie 20 teologów z całego świata, którzy analizują raporty, wnioski i świadectwa, które napłynęły z Kościołów lokalnych. Przewiduje się, że "Instrumentum laboris" zostanie ogłoszony na początku lipca.

Jak wyjaśnia o. Giacomo Costa SJ, sekretarz specjalny zgromadzenia synodalnego, na obecnym etapie eksperci z różnych dziedzin teologii analizują jedynie obszerny materiał, który napłynął w ostatnich miesiącach do Watykanu. Są to reakcje na syntezę zgromadzenia z października ubiegłego roku, a przede wszystkim na pytanie: Jak być Kościołem synodalnym w misji?

DEON.PL POLECA

Kard. Mario Grech jest pod wrażeniem rozeznania, które zostało przeprowadzone w Kościołach lokalnych

Rezultaty obecnych analiz zostaną przedstawione Radzie Zwyczajnej synodu i na tej podstawie zostanie przygotowany dokument roboczy. Po przyjęciu przez Radę zostanie on przedłożony Papieżowi do ostatecznego zatwierdzenia.

Kard. Mario Grech przyznał, że jest pod wrażeniem rozeznania, które zostało przeprowadzone w Kościołach lokalnych. Obok reakcji na pierwsze zgromadzenie synodalne są to świadectwa o tym, jak Kościoły lokalne nie tylko rozumieją synodalność, ale już wprowadzają ją w życie. - Kościół synodalny nie jest tylko marzeniem, ale żywą rzeczywistością, która stymuluje kreatywność i nowe modele relacji - dodał sekretarz generalny Synodu Biskupów.

Druga sesja synodu o synodalności odbędzie się w Watykanie od 2 do 27 października.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Trwają prace nad dokumentem roboczym przyszłego synodu. "Kościół synodalny nie jest tylko marzeniem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.