"Poznawanie Chrystusa misją całego życia"

"Poznawanie Chrystusa misją całego życia"
fot. Wikimedia Commons
KAI / mm

Poznawanie Chrystusa i pogłębianie swojej wiary w Niego jest zadaniem całego ludzkiego życia - podkreślił abp Henryk Hoser w specjalnym liście skierowanym do wiernych, który w Niedzielę Chrztu Pańskiego jest odczytywany we wszystkich kościołach diecezji warszawsko-praskiej.

Arcybiskup zakreśla w nim realizację czteroletniego planu duszpasterskiego w Kościoła w Polsce, którego hasłem są słowa "Przez wiarę i chrzest do świadectwa".

DEON.PL POLECA"Wraz z całym Kościołem w Polsce wkraczamy na drogę wiary chrzcielnej i naszych ze Chrztu wynikających zobowiązań" - podkreśla abp Hoser. Jest to, jak dodaje, zadanie całego Kościoła diecezjalnego, a nie tylko księży i osób konsekrowanych, którzy stanowią zaledwie ułamek procenta wszystkich wiernych.

Przypominając, że powołaniem świeckich jest świadczenie i życie wiarą w społeczeństwie, niesienie Dobrej Nowiny oraz ukazywanie radości Ewangelii we wszystkich środowiskach, abp Hoser zapowiada w liście powoływanie kolejnych Duszpasterskich Rad Parafialnych. - W ten sposób przedstawiciele laikatu będą uczestniczyli w kształtowaniu życia parafialnego poprzez podejmowanie współodpowiedzialności za rozeznanie sytuacji, problemów, wyzwań i zadań oraz szukanie rozwiązań i konkretne działania - czytamy liście.

Biskup warszawsko-praski zaprasza również wiernych do angażowania się w działalność Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas. - Nie możemy pozostawać obojętni na trudne sytuacje życiowe, wszystkie postaci biedy i niedostatku, problemy zdrowotne, mieszkaniowe i wiele innych, z którymi borykają się nasi bliźni - zaznacza w liście abp Hoser.

- Odpowiedzią na rosnące zagrożenia zewnętrzne i trudności, z jakimi na co dzień borykają się rodziny, są tworzone Parafialne Ośrodki Formacji Rodziny, które są przeznaczone dla wszystkich - podkreśla bp warszawsko-praski. "Chodzi przede wszystkim o ukazanie prawdziwego obrazu i powołania rodziny, oraz o przygotowanie jej członków do wypełnienia zadań na rodzinę czekających" - czytamy w liście.

Nazywając modlitwę "oddechem wiary" abp Hoser napisał, że nicią przewodnią modlitwy diecezjalnej będą Eucharystia i Różaniec w formie Jerycha Różańcowego. - Ta nieustanna i wytrwała modlitwa otwiera przed nami wielką szansę, abyśmy potrafili we wspólnocie Kościoła wiernie podejmować nasze życiowe powołania i z ufnością oczekiwać na zwycięstwo Bożej Miłości, Pokoju, Mądrości i Sprawiedliwości - pisze ordynariusz.

Na zakończenie biskup warszawsko-praski zachęca wiernych do wczytania się w encyklikę Ojca Świętego Franciszka zatytułowaną Światło Wiary (Lumen Fidei). "Wiara nie jest ciemnością, ani ciemnogrodem, ani obskurantyzmem. To światło, oświecające każdego, kto na ten świat przychodzi" - czytamy w liście odczytywanym dziś we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Poznawanie Chrystusa misją całego życia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.