Prymas do konsekrowanych: trzeba nam wiary i odwagi

Prymas do konsekrowanych: trzeba nam wiary i odwagi
(fot. prymaspolski.pl)
KAI / pk

Trzeba nam wiary i odwagi. Trzeba doświadczenia miłości i przebaczenia - mówił do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Msza św. poprzedzona procesją z kościoła franciszkanów zakończyła w archidiecezji gnieźnieńskiej Rok Życia Konsekrowanego.

Podobnie jak podczas uroczystego otwarcia Roku Miłosierdzia modlitewne spotkanie rozpoczęło się w kościele franciszkanów, skąd duchowni i osoby konsekrowane podążyli w procesji do katedry gnieźnieńskiej, przechodząc przez romańskie Drzwi Gnieźnieńskie - najstarszą Bramę Miłosierdzia w Polsce. Te otwarte Drzwi Miłosierdzia - przypomniał w homilii Prymas Polski - są zaproszeniem i potwierdzeniem, że Bóg wciąż na nas czeka, że wciąż do nas przychodzi, że nas kocha i nam przebacza.

- Przechodząc przez te drzwi mamy pamiętać, że i nasze serce powinno być otwarte dla innych. To właśnie przez nasze serce, przez każdą i każdego z nas, Jezus pragnie iść do innych. I z tego właśnie Chrystusowego pragnienia zrodziła się i wciąż się rodzi odpowiedź jaką daje temu światu i w tym świecie życie konsekrowane - przyznał abp Polak.

Nawiązał też do zakończonego Roku Życia Konsekrowanego przypominając, że wedle zamysłu papieża Franciszka, miał on być zachętą i impulsem do "spojrzenia z nadzieją w przyszłość", a więc otwierania umysłów i serc, wspólnot i siebie samych na aktualne potrzeby ewangelizacji i miłosierdzia.

- Wpatrujcie się w przyszłość - powtarzał za świętym Janem Pawłem II papież Franciszek rozpoczynając Rok Życia Konsekrowanego. Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch Święty, aby znów dokonywać z wami wielkich dzieł. Wpatrujcie się w przyszłość, to znaczy podejmujcie odważną refleksję, rozeznawajcie stawiając sobie pytania o to, czego dziś żądają od was Bóg i współczesna ludzkość. Wpatrujcie się w przyszłość, to znaczy również niech wasze życie przemawia, niech z niego promieniuje radość i piękno życia Ewangelią i pójścia za Jezusem. W tym przecież wciąż jeszcze tkwi prawdziwa siła i moc życia konsekrowanego - podkreślił metropolita gnieźnieński, dodając dalej, że prawdziwą i ostateczną przyszłością świata i człowieka jest Jezus Chrystus.

- W Nim Bóg wychodzi do nas, abyśmy my mogli iść do Niego. W Nim objawia wszystkim swoje miłosierdzie. W Jezusie Chrystusie sam Bóg czyni nas przybranymi synami. W Nim, przez Jego śmierć i zmartwychwstanie, przez krzyż, uwalnia nas z grzechu i śmierci. W Nim przywraca nam wolność. W Jezusie Chrystusie Bóg otwiera więc przed nami prawdziwie nową przestrzeń - tłumaczył abp Polak.

Na koniec zachęcał osoby konsekrowane i wszystkich obecnych do otwarcia się na Boże miłosierdzie i odważnego podążania po jego drogach.

- W święto Ofiarowania Pańskiego sam Bóg w Jezusie Chrystusie nawiedza swój lud. Trzymające w objęciach małego Jezusa ramiona Maryi są - jak to pięknie opisywał papież Franciszek - niczym schody, po których Syn Boży zstępuje do nas, schody, po których Bóg przybliża się do nas. Przedłużeniem tych matczynych ramion mają być teraz nasze serca. To przez nie, jak przez otwarte drzwi, Jezus pragnie przybliżać się do innych ludzi. Mamy im przecież nieść Jezusa. Takie jest w istocie nasze powołanie. Trzeba nam wiary i odwagi. Trzeba doświadczenia miłości i przebaczenia - mówił na koniec Prymas Polski.

Mszę św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali m.in. abp senior Henryk Muszyński i bp senior Bogdan Wojtuś. We wspólnej modlitwie uczestniczyli duchowni, ojcowie i bracia zakonni, a także liczne siostry zakonne. W archidiecezji gnieźnieńskiej jest ich łącznie ponad dwieście w ponad trzydziestu domach zakonnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas do konsekrowanych: trzeba nam wiary i odwagi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.