Prymas do rodzin: budujcie Kościół, nie wycofujcie się

Prymas do rodzin: budujcie Kościół, nie wycofujcie się
(fot. prymaspolski.pl)
KAI / jm

"Kościół ma troszczyć się o małżeństwo i rodzinę, a rodziny są wezwane do tego, by budować Kościół. Nie wolno nam się z tej wspólnoty wycofywać. Nie wolno się usprawiedliwiać, że nie jesteśmy zdolni, nie mamy siły i czasu, że może zrobią to za nas inni" - mówił dziś we Wrześni Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył parafialnym jubileuszom: 50-lecia powstania ośrodka duszpasterskiego, 40-lecia istnienia parafii i 30-lecia poświęcenia kościoła parafialnego pw. Świętego Krzyża. W homilii, prosząc o modlitwę za rozpoczęty dziś synod biskupów o rodzinie, wskazał na szczególną więź, jaka łączy rodziny i Kościół - tę wielką Rodzinę Bożą, która, jak mówił obrazowo papież Franciszek, "ma formę gościnnego domu z drzwiami zawsze otwartymi".

"Są to drzwi otwarte dla każdego, a zwłaszcza dla rodzin, które tutaj, w Kościele, znajdują swoje właściwe miejsce i potrzebne wsparcie - podkreślił Prymas. - Tak jak Kościół jest rodziną duchową, tak rodziny są przecież małym Kościołem. Istnieje więc pomiędzy rodziną i Kościołem naturalna więź. Do czego ona nas zobowiązuje? Jakie zadania stawia przed rodziną i Kościołem?" - pytał dalej abp Polak i zaraz wyjaśnił, że ze strony Kościoła jest to przede wszystkim troska o małżeństwo i rodzinę, która - powtórzył za papieżem Franciszkiem - zagrożona jest dziś jak nigdy wcześniej, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.

"Kwestionowane są podstawowe relacje, a także same podstawy małżeństwa i rodziny. Nie tylko bowiem próbuje się rozszerzyć dziś definicję rodziny na inne związki, które przecież rodziną nie są i nigdy nie będą, ale atakuje się jej zasadniczy rys w zamyśle Bożym, podważając, jak to wyraził papież, jej Boski dokument tożsamości" - stwierdził Prymas.

"Współczesna kultura - mówił dalej - pobudza i przekonuje ludzi młodych, by nie zakładać rodziny. Dlatego tak wielu ludzi młodych odkłada małżeństwo, czekając na warunki idealne. Wobec nich jesteśmy jako Kościół zobowiązani, aby zaangażować nasze siły nie tyle w powtarzanie problemów otaczającego nas świata, ale w szczerą zachętę, aby byli odważni i zdecydowali się na małżeństwo i rodzinę. Samo narzekanie niczego nie da i nic przecież nie zmieni, jeśli nie zaangażujemy się, aby im pomóc" - tłumaczył metropolita gnieźnieński.

Przyznał również, że tak, jak Kościół troszczy się o małżeństwo i rodzinę, tak rodziny są wezwane do budowania Kościoła.

"Nie wolno nam się z tej wspólnoty wycofywać - wołał. - Nie wolno się usprawiedliwiać, że nie jesteśmy do tego zdolni, że sami mamy przecież tyle problemów w domu i w życiu, że nie mamy sił i czasu, że może inni to za nas zrobią. Wszyscy musimy mieć świadomość - powtórzył za papieżem Prymas - że wiara chrześcijańska rozgrywa się na otwartym polu życia dzielonego ze wszystkimi, rodzina i parafia muszą dokonać cudu życia bardziej wspólnotowego dla dobra całego społeczeństwa".

Arcybiskup gnieźnieński prosił też uczestników liturgii o modlitwę za małżeństwa i rodziny oraz za rozpoczęty dziś synod, aby "pomógł odkryć jeszcze raz piękno małżeństwa i rodziny opartych na miłości mężczyzny i kobiety, na wzajemnej wierności i uczciwości, na mocy, która płynie z sakramentu małżeństwa".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas do rodzin: budujcie Kościół, nie wycofujcie się
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.