Prymas Polski na rozpoczęcie Wielkiego Postu: modlitwa, post i jałmużna pomagają w nawróceniu serca

Prymas Polski na rozpoczęcie Wielkiego Postu: modlitwa, post i jałmużna pomagają w nawróceniu serca
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / kk

Abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wraz z duchowieństwem i wiernymi Prymas przyjął na głowę szczyptę popiołu – symbol pokuty i gotowości powrotu do Boga.

„Liturgia Środy Popielcowej z jednej strony ukazuje nam realizm naszej ziemskiej egzystencji, wszak słyszymy: pamiętaj, że jesteś prochem. Ale wzywa też: nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – przypomniał na początku Eucharystii metropolita gnieźnieński.

„Niech czas Wielkiego Postu ożywi w każdej i w każdym z nas pragnienie życia Słowem Boga i nadzieją zmartwychwstania. Modlitwa, post i jałmużna niechaj nam pomogą w nawróceniu serca i przygotują nas na przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Pana” – zachęcał Prymas.

O tym, że choć prochem staną się nasze ciała, to jednak proch nas nie opisuje mówił w homilii o. Michał Legan OSPPE, który głosi rekolekcje w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie.

„Słuchamy dziś Jezusa Chrystusa, który do każdego z nas kieruje wołanie o post, o jałmużnę, o modlitwę, o pochylenie głowy i naznaczenie jej popiołem. I słyszmy wołanie Jezusa Chrystusa: o jakże piękny jest człowiek w prochu, jakże piękny jest człowiek na kolanach, jakże piękny jest człowiek na dnie. Dlaczego piękny? Bo odkupiony, bo zbawiony” – mówił o. Legan.

Kaznodzieja stwierdził również, że myli się ten, który w rozkładzie i śmierci widzi koniec człowieka. Myli się również świat, który proponuje nam, byśmy byli nieustannie syci, zadowoleni, byśmy wszystkiego nadużywali.

„Obfitość i sytość degradują człowieczeństwo, a godność i wielkość zyskuje się na kolanach” – mówił o. Legan.

Podkreślił również, że to nie proch opisuje człowieka, ale Chrystus. Przyjmując dziś na głowę popiół nie wykonujemy symbolicznego gestu, ale przychodzimy do Chrystusa i po Chrystusa, przychodzimy po to, aby Chrystus nas sobą naznaczył,

W tym prochu trzeba zobaczyć Chrystusa – Tego, który z nieba zstąpił, w głębokiej kenozie nam się oddał, który dał się zetrzeć na proch dla naszego zbawienia. Tylko On objawia nam prawdę o nas” – podkreślił paulin zachęcając, aby ten przyjęty na początku Wielkiego Postu proch promieniował też na innych.

Po homilii abp Wojciech Polak poświęcił popiół, który następnie przyjął na swoją głowę, i którym posypał głowy wszystkich uczestniczących w liturgii biskupów i kapłanów, a oni -obecnych w katedrze wiernych.

Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz gnieźnieńscy kapłani. Obecna była także wspólnota Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski na rozpoczęcie Wielkiego Postu: modlitwa, post i jałmużna pomagają w nawróceniu serca
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Prymas Polski na rozpoczęcie Wielkiego Postu: modlitwa, post i jałmużna pomagają w nawróceniu serca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.