Prymas Polski: Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie

Prymas Polski: Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie
Prymas Polski abp Wojciech Polak (fot. Paweł Jaskółka / PAP)

- Święta paschalne są okazją, by podziękować Bogu za otrzymany dar, a jednocześnie, by ożywić w sobie te postawy, które płyną z wiary nadziei i miłości – mówił w Niedzielę Wielkanocną w katedrze gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak.

- Dziś dociera do nas świadectwo apostołów. Dociera przejmujące wyznanie Marii Magdaleny: zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja. Dociera wołanie Kościoła: Chrystus żyje. On jest naszą nadzieją, jest najpiękniejszą młodością tego świata - podkreślił w homilii abp Polak dodając, że Zmartwychwstały jest z nami niezależnie od tego, jak bardzo my się od niego oddalamy.

- Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie, abyś zaczął od nowa. Kiedy czujesz się stary z powodu smutku, urazów, lęków, wątpliwości lub porażek, On zawsze będzie przy tobie, aby na nowo dać ci siłę i nadzieję. On nieustannie ci powtarza: zmartwychwstałem i zawsze, i na zawsze jestem z tobą - mówił prymas.

Metropolita gnieźnieński podkreślił również za ks. Tomaszem Halikiem, że życie wieczne, do którego zostaliśmy wskrzeszeni w chrzcie świętym, nie rozpocznie się dopiero po naszej śmierci. Ono zaczyna się - jak pisze czeski teolog - „kiedy pozwolimy Jezusowi wstąpić drzwiami wiary do przestrzeni naszego życia, a wtedy nie musimy bać się niczego, nawet śmierci”.

DEON.PL POLECA

- Bycie chrześcijaninem może się dokonywać jedynie jako stawanie się chrześcijaninem wciąż na nowo - tłumaczył Prymas dopowiadając, że właśnie dlatego Kościół mówi nam, że nie można tej drogi przejść naraz do końca, że trzeba ją przemierzać wciąż na nowo.

- Trzeba ją więc co roku po prostu podejmować. Iść nią odważnie wciąż na nowo, wykorzystując właśnie ten czas na odnowę wiary, nadziei i miłości – wskazał abp Polak.

- Ożywić wiarę, która pomaga nam ufać Temu, który jest naszym Panem i Bogiem, który także w tym trudnym czasie nas nie opuszcza, który jest z nami, który jest z nami w łodzi i nie śpi, ale czuwa - dodał. - Ożywić ufną nadzieję, bo to ta, która wciąż otwiera nas na nowe motywy życia, życia, które nie kończy się śmiercią, nie kończy się grobem, ale trwa wiecznie.

- I żyć miłością, która pozwala nam w tym trudnym czasie otwierać nasze serca dla naszych najbliższych w rodzinach, w domach, ale również dla tych, którzy cierpią, którzy przeżywają tak trudne chwile, które opłakują swoich zmarłych – podkreślił abp Polak życząc na koniec, by wielkanocny czas pozwolił nam wszystkim odważniej naśladować Pana i głosić, że Zmartwychwstał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski: Zmartwychwstały jest obok ciebie, wzywa cię i czeka na ciebie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.