Prymas: prężenie muskułów w Poście to postawa, która powinna charakteryzować całe nasze życie

Prymas: prężenie muskułów w Poście to postawa, która powinna charakteryzować całe nasze życie
(fot. episkopat.pl / B. Kruszyk)
KAI / mp

"Wielki Post i podejmowane w tym czasie praktyki nie mają być prężeniem muskułów i jak najszybszym biegiem do mety, po którym wrócimy do dawnych przyzwyczajeń i nawyków. To postawa, która powinna charakteryzować całe nasze życie" - mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak o rozpoczynającym się 40-dniowym przygotowaniu do świąt paschalnych.

Metropolita gnieźnieński przypomina, iż przyjmowany w Środę Popielcową popiół i towarzyszące mu słowa: "prochem jesteś i w proch się obrócisz" są symbolem kruchości i przemijalności człowieczego życia. W pełnym brzmieniu - jak dodaje - słowa te mają jednak swój ciąg dalszy: "(…) ale Pan cię wskrzesi w dniu ostatecznym", co wyraża prawdę, iż to nasze kruche ziemskie istnienie ukierunkowane jest ostatecznie na wieczność i zmartwychwstanie.

"Stąd w Środę Popielcową słyszymy również wezwanie: «nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię». Mamy skierować nasze życie na właściwe tory, ocknąć się i powstać ze śmierci naszych grzechów do życia" - podkreśla metropolita gnieźnieński i zachęca do uważnego wsłuchania się w papieskie orędzie na tegoroczny Wielki Post, w którym Franciszek przestrzega przed tym wszystkim, co zamraża nasze serce i oddala od Boga.

"Ojciec Święty posługuje się pewnym obrazem z Boskiej Komedii Dantego Alighieri - szatan siedzi na lodowym tronie, w mrozie stłumionej miłości. Zlodowaciałe, zmrożone, obojętne serce to najtragiczniejsza i najsmutniejsza rzeczywistość, do jakiej człowiek może się doprowadzić. W jaki sposób? Papież i na to daje odpowiedź. Mentalność światowa, chciwość pieniądza, której następstwem jest odrzucenie Boga, egoizm, gnuśność, pesymizm i angażowania się w nieustanne bratobójcze wojny. To wszystko gasi w nas miłość" - wylicza Prymas i podkreśla, że receptą proponowaną także przez papieża są podejmowane w Wielkim Poście praktyki - modlitwa, post i jałmużna.

"Modlitwa ma wielką moc oczyszczenia. Kiedy się modlimy, spadają z naszych oczu łuski, widzimy siebie i swoje życie w prawdzie. Z modlitwy czerpiemy też siłę, by to, co w nas złe, przeciwne Bogu, zlodowaciałe i obojętne, zmienić" - przyznaje abp Wojciech Polak.

DEON.PL POLECA

"Jałmużna - tłumaczy dalej - to nie tylko materialna pomoc, to postawa, która powinna charakteryzować całe życie chrześcijanina, postawa otwartości, wrażliwości, ofiarowania, wyjścia do drugiego człowieka.

I wreszcie post, który - jak tłumaczy Prymas - jest nie tylko fizycznym wyrzeczeniem, ale poczuciem wspólnoty i solidarności z tymi, którzy doświadczają różnorakich braków, biedy, samotności, cierpienia.

"Praktyka postu to także szansa na dostrzeżenie tego, jak bardzo obciążają nas i pętają rzeczy materialne. Jak uzależniające jest pragnienie ciągłej nowości i zniewalająca chęć posiadania. Nie zdając sobie z tego często sprawy wielu ludzi jest niewolnikami rzeczy. Wręcz w nich grzęźnie. W tym wymiarze post jest również doświadczeniem oczyszczającym" - tłumaczy abp Polak.

Prymas przyznaje jednocześnie, że praktykowanie powyższych uczynków pokutnych nie ma być "prężeniem muskułów i pójściem na rekord", a Wielki Post to nie "40-dniowy dystans do przebiegnięcia", po którym rzucimy się na kanapę i wrócimy do dawnych nawyków i przyzwyczajeń.

"Nie chodzi o jednorazowe, gwałtowne zrywy. Chodzi o całe nasze życie, w którym te trzy wielkopostne praktyki powinny być dla nas chlebem powszednim, bo jak uczy św. Piotr Chryzolog: to, o co kołata modlitwa, zjednywa post, a osiąga miłosierdzie. Te trzy rzeczy stanowią jedno i dają sobie wzajemnie życie. Niech ich nikt nie rozłącza, gdyż nie znają podziału. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich lub nie posiada wszystkich razem, ten nic nie ma. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga" - dodaje metropolita gnieźnieński.

W Środę Popielcową abp. Wojciech Polak będzie przewodniczyć Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej o godzinie 18.00. Eucharystia będzie transmitowana na stronach www.prymaspolski.pl i www.archidiecezja.pl oraz na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Prymas: prężenie muskułów w Poście to postawa, która powinna charakteryzować całe nasze życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.