Prymas zezwolił na sprawowanie mszy według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

Prymas zezwolił na sprawowanie mszy według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego
(fot. episkopat.pl)
PAP / jb

W odpowiedzi na motu proprio "Traditionis custodes" papieża Franciszka, określającego nowe zasady stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy 1970 roku, metropolita gnieźnieński zezwolił na sprawowanie mszy św. według mszału rzymskiego z 1962 roku w dotychczasowych miejscach.

 

Decyzją prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka, prezbiterzy, którzy sprawowali liturgię wg mszału rzymskiego z 1962 roku są zobowiązani wystąpić z prośbą do arcybiskupa gnieźnieńskiego o pozwolenie na dalsze korzystanie z tych uprawnień.

W dekrecie dotyczącym zasad stosowania liturgii przedsoborowej na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej prymas przypomniał, że papież Franciszek w motu proprio wskazał, że do zadań biskupa diecezjalnego należy normowanie celebracji liturgicznych w swojej diecezji, w tym udzielenie zezwolenia na używanie mszału rzymskiego z 1962 roku.

Prymas postanowił, że na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej msze święte według mszału rzymskiego z 1962 roku mogą być sprawowane "w miejscach i czasie, w których były one sprawowane dotychczas" – w Gnieźnie, Wrześni, Pobiedziskach i Inowrocławiu. Jednocześnie zdecydował, że prezbiterzy, którzy dotąd sprawowali liturgię "są zobowiązani wystąpić z prośbą do arcybiskupa gnieźnieńskiego o pozwolenie na dalsze korzystanie z tych uprawnień".

"Sprawowanie liturgii sprzed 1970 roku poza wskazanymi wyżej miejscami i przez prezbitera nieposiadającego na to wyłącznej zgody arcybiskupa gnieźnieńskiego jest zabronione" – podkreślił prymas.

Abp Wojciech Polak ustanowił dotychczasowego duszpasterza tradycji katolickiej delegatem arcybiskupa gnieźnieńskiego, który będzie odpowiedzialny za opiekę duszpasterską nad wiernymi uczestniczącymi w tzw. dawnej liturgii.

"Powyższe decyzje podjąłem kierując się wolą Ojca Świętego i dzieląc jego troskę o Kościół. Jednocześnie zobowiązuję wszystkich kapłanów, aby każdą liturgię sprawowali godnie i z dochowaniem wierności księgom liturgicznym promulgowanym po Soborze Watykańskim II, bez ekscentryczności, które łatwo przeradzają się w nadużycia" – podkreślił prymas w swoim dekrecie. 

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Prymas zezwolił na sprawowanie mszy według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.