Przygotowujesz się do bierzmowania? Pomoże ci ta aplikacja na smartfona

Przygotowujesz się do bierzmowania? Pomoże ci ta aplikacja na smartfona
(fot. Jacob Ufkes / Unsplash)
2 lata temu
KAI / kk

PentecostApp to aplikacja ułatwiająca komunikację pomiędzy duszpasterzem i grupami przygotowującymi się do bierzmowania. Dba także o rozwój duchowy użytkowników, przez wysyłanie codziennych treści. Z aplikacji korzystają już 43 parafie w 8 diecezjach.

- W parafii Św. Brata Alberta w Krakowie w tym roku do bierzmowania przygotowuje się około 180 osób. Mają cotygodniowe spotkania w 15 małych grupach prowadzonych przez świeckich animatorów z różnych grup parafialnych (Oaza, Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, studenci i Akcja Katolicka), w związku z czym niemalże cała parafia angażuje się w te sprawę. By usprawnić to duże dzieło wymyśliliśmy stworzenie aplikacji, która umożliwia nam komunikację z młodzieżą - relacjonuje ks. Kamil Gołuszka, który w tym roku zapisy do przygotowania do bierzmowania przeprowadził właśnie przez aplikacje PentecostApp.

Jedną z funkcji aplikacji jest przekazywanie religijnych treści. Codziennie dodawany jest nowy mem, fragment z Pisma Świętego oraz życiorys świętego. - Z racji, że smartphony stały się urządzeniami, z którymi młodzi spędzają większość swojego wolnego czasu, umieszczenie właśnie w nich treści, która mówi o Bogu ich językiem, daje szanse na to, że zyska ona ich zainteresowanie i wpłynie pozytywnie na ich wiarę - mówi Krzysztof Płachno twórca aplikacji.

Kartki i tabelki przed bierzmowaniem. "Nie róbcie tak w swoich parafiach księża" >>

- Od początku przyjąłem założenie, że to co będzie się w niej pojawiało musi być tak samo przystępne w odbiorze, jak to, z czym młodzi ludzie stykają się na co dzień przeglądając stronę Facebooka, ale przy tym maksymalnie inspirujące i zapadające w pamięć - dodaje.

Autor aplikacji ma świadomość, że publikowane treści nie sprowadzają się tylko do tego, by wzbudzić ciekawość, zaintrygować i w ten sposób choć trochę przygotować grunt pod przekaz wiary. Wie, że przekaz ten może nastąpić tylko przez kontakt osobisty z drugim człowiekiem - czyli podczas przygotowania do bierzmowania w parafii.

Aplikacja ma także za zadanie ułatwić komunikację z młodzieżą. Należy tylko założyć konto parafii i w ramach niej grupę. Gdy kandydaci do bierzmowania dodadzą się do tej grupy, mogą otrzymywać od prowadzącego ich formację wiadomości w formie powiadomień na telefon. Informacje są jednokierunkowe - nie można na nie odpowiedzieć, ale nadawca widzi, kto przeczytał już daną wiadomość. - Jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia aplikacji, podczas konsultacji pomysłu z wieloma ludźmi na co dzień zaangażowanymi w prowadzenie przygotowania do bierzmowania, wyszło, że cenną funkcjonalnością będzie możliwość komunikacji z bierzmowanymi poprzez aplikację. I to sprawiło, że oprócz aplikacji powstał także połączony z nią system internetowy, który umożliwia założenie konta parafii, a w niej grupy, do której mogą dołączać bierzmowani - mówi Krzysztof Płachno, który sam prowadzi grupy kandydatów do bierzmowania.

Aplikacja kierowana szczególnie do przygotowujących i przygotowujących się do bierzmowania może mieć zastosowanie w innych grupach i duszpasterstwach. - Zasadniczo aplikację na telefon może pobrać każdy. Nawet otrzymałem parę pozytywnych głosów mówiących np. o tym, że cytat z Pisma Świętego, niesamowicie wpasował się w to, co ktoś przeżywał danego dnia, albo, że poniedziałkowy mem dał komuś motywację na początek tygodnia - zauważa Płachno.

Bierzmowanie - po co nam dary Ducha Świętego? >>

Ponadto system internetowy i możliwość wysyłania wiadomości w formie powiadomień jest funkcjonalnością pasującą do wielu grup religijnych gromadzących się przy parafiach. - Wiem o co najmniej kilku animatorach Ruchu Światło-Życie, prowadzący swoje małe grupy formacyjne, a także całych wspólnotach, które mają swoje grupy w systemie i korzystają z niego - podsumowuje.

Darmową aplikację można pobrać ze strony internetowej http://pentecostapp.pl/ oraz przez sklepy Google Play i App Store.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przygotowujesz się do bierzmowania? Pomoże ci ta aplikacja na smartfona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.