Raport fundacji "Nie lękajcie się" zawierał błędy. Dotyczyły one bpa Czai

Raport fundacji "Nie lękajcie się" zawierał błędy. Dotyczyły one bpa Czai
(fot. episkopat.pl)
Gość Niedzielny / pk

Hierarcha nie krył krzywdzicieli dzieci. Przygotowano uaktualnienie do raportu wręczonego papieżowi Franciszkowi.

O nowym świetle rzuconym na sprawę poinformował Gość Niedzielny, powołujący się Gazetę Wyborczą. Według tygodnika, "Wyborcza" przeanalizowała raport "Nie lękajcie się" i przedstawiła jego uaktualnienie.

Bp Andrzej Czaja o raporcie "Nie lękajcie się": wiem, że nie naruszyłem prawa>>

Okazało się, że chociaż większość informacji była prawdziwa, raport zawierał również błędy. Wśród nich był zarzut postawiony biskupowi Andrzejowi Czai.

"W 2012 roku matka jednego z ministrantów istotnie zgłosiła mu, że ksiądz pedofil molestował jej syna. Kapłan został jednak usunięty ze stanu duchownego, a biskup nie poinformował prokuratury, ponieważ wówczas nie było takiego obowiązku" - czytamy w uaktualnieniu "Wyborczej".

Fundacja "Nie Lękajcie Się" w lutym zaprezentowała w Rzymie swój "Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych". Jego adresatem był papież Franciszek, któremu dokument został wręczony w Watykanie.

* * *

Doświadczyłeś przemocy seksualnej w Kościele? Kliknij w baner:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Raport fundacji "Nie lękajcie się" zawierał błędy. Dotyczyły one bpa Czai
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.