Rocznica objawień w Medjugorie. Co dokładnie wydarzyło się 43 lata temu?

Rocznica objawień w Medjugorie. Co dokładnie wydarzyło się 43 lata temu?
Fot. Sergio Formoso / depositphotos.com
KAI / tk

W minioną niedzielę w Medjugorie rozpoczęły się przygotowania do 43. rocznicy pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych. Modlitwa o pokój będzie trwać do 25 czerwca – dnia, od którego w 1981 roku Matka Boża codziennie ukazywała się grupie pięciorga młodych ludzi, niektórym z nich do dziś.

Duchowe przygotowania do święta, które jest powszechnie obchodzone w miejscu pielgrzymek w Bośni i Hercegowinie, mają w tym roku szczególne okoliczności: jeśli wierzyć "widzącej" Mariji Pavlovic-Lunetti, sama Dziewica Maryja wzywała do modlitw o pokój na świecie przez dziewięć dni i zapowiedziała objawienia w tym czasie.

DEON.PL POLECA

Objawienia maryjne w Medjugorie

Pierwsze takie spotkanie miało miejsce późnym niedzielnym wieczorem 25 czerwca 1981 na wzgórzu Podbrdo w Medjugorie. Od godziny 22:00 wokół miejsca pierwszych objawień zebrało się wraz z widzącym kilkuset wiernych. Nagrania na żywo nadawane przez prywatny amerykański kanał „Mary TV” pokazały, jak po modlitwie różańcowej i pieśniach w kilku językach, Pavlovic-Lunetti wpadła w ekstazę około godziny 23:30 i najwyraźniej rozmawiała z kimś przez kilka minut, niesłyszalnie dla osób postronnych. Następnie wyjaśniła, że Najświętsza Maryja Panna życzy sobie, aby koniecznie modlić się o pokój na świecie.

Fakt, że wydarzenia religijne przygotowywane są dziewięciodniowymi modlitwami („nowenną”), jest zwyczajem w regionie Medjugorie przed rocznicą pierwszego objawienia, a także przed Wielkanocą, Bożym Narodzeniem czy Wniebowzięciem Maryi – wyjaśnił w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress Christian Stelzer, organizator corocznej „modlitwy Medjugorie o pokój” w katedrze Św. Szczepana w Wiedniu. Zwrócił uwagę, że  kilkukrotnie zdarzyło się, że zapowiedziane objawienia maryjne miały miejsce w innym terminie niż zwykle o godzinie 18:40, ostatnio 1 stycznia. - Nowością jest to, że sama Dziewica Maryja w orędziu wzywa do nowenny i pojawia się każdego wieczoru – stwierdził lekarz i założyciel katolickiej wspólnoty modlitewnej „Oaza Pokoju”.

Doniesienia o objawieniach w Medjugorie mieście w Hercegowinie, położonym 100 kilometrów na południowy zachód od Sarajewa, były  badane na początku tego wieku przez  specjalną watykańską komisję pod przewodnictwem kard. Ruiniego, wyniki jej prac nie zostały jednak publicznie ogłoszone. W 2017 r. papież Franciszek wysłał do tego miejsca swego przedstawiciela - w charakterze specjalnego wizytatora -  aby towarzyszył pielgrzymom - najpierw był to polski arcybiskup Henryk Hoser, a od 2021 r. jego następcą jest abp Aldo Cavalli. W 2019 r. papież specjalnym dekretem wyraził zgodę na organizację do Medjugorie oficjalnych, katolickich pielgrzymek.  

Każdego roku Medjugorie odwiedza kilka milionów pielgrzymów i jest jednym z najważniejszych katolickich miejsc pielgrzymkowych na świecie. Wśród nich dominują obecnie Włosi, Polacy i Ukraińcy. W samym Medjugorie, ze względu na dużą liczbę pielgrzymów, rocznica objawień jest w tym roku obchodzona podczas blisko 20 Mszy św. i marszu pokojowego rozpoczynającego się z klasztoru Humac.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dorota Szczerba

Ci, którzy tu przyjeżdżają, odkrywają coś wyjątkowego: (…) otoczenie, atmosferę pokoju, wyciszenia, ukojenia serca. Pielgrzymi odnajdują tu na nowo lub odkrywają po raz pierwszy sakralny wymiar swego życia.
abp Henryk Hoser, specjalny wysłannik Ojca...

Skomentuj artykuł

Rocznica objawień w Medjugorie. Co dokładnie wydarzyło się 43 lata temu?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.