Rosyjski działacz: papież nie odwiedzi na razie ani Moskwy ani Kijowa

Rosyjski działacz: papież nie odwiedzi na razie ani Moskwy ani Kijowa
Fot. PAP/EPA/Ciro Fusco
KAI / tk

Papież Franciszek nie planuje na razie wyjazdu do Kijowa, ponieważ najpierw chce odwiedzić Moskwę, która z kolei proponuje odłożenie takiej podróży na przyszły rok. Oznajmił o tym w rozmowie z rosyjską agencją prasową TASS przewodniczący Światowego Związku Starowierców Leonid Siewastjanow, powołując się na osobistą rozmowę z Franciszkiem.

Według niego Franciszek "chce pojechać do Kijowa, ale nie pojedzie, ma bowiem nadzieję na złożenie wspólnej wizyty w Kijowie i w Moskwie, aby najpierw przylecieć do Rosji". Miałoby to nastąpić "za jednym zamachem", aby w Rosji nie odebrano tego, jakoby wolał on Ukrainę – wyjaśnił działacz staroobrzędowy. Dodał, że około trzech tygodni temu spotkał się z papieżem we Włoszech, ponadto – jak zapewnił – kontaktuje się z nim co tydzień przez telefon.

Papież jest gotów przyjechać w każdej chwili

Siewastjanow zaznaczył, że o życzeniu Franciszka w sprawie przyjazdu do Moskwy opowiedział przedstawicielom władz rosyjskich, którzy jednak oświadczyli, że lepiej odłożyć to na rok 2023. - Sam papież gotów jest przybyć w każdej chwili – zapewnił rozmówca agencji. Wyjaśnił przy tym, że Moskwa jest zainteresowana przesunięciem takiej podróży, "gdyż obecnie z powodu wydarzeń na Ukrainie wizyta papieża może zostać odczytana niejednoznacznie".

Zdaniem samego Siewastjanowa ewentualny przyjazd biskupa Rzymu do Rosji mógłby pomów w ułożeniu na nowo jej stosunków z Zachodem, "łącznie z rozmowami o zdjęciu [z niej] sankcji lub o jakichś nowych układach i umowach międzynarodowych".

W Watykanie już wcześniej nie wykluczano, iż Franciszek może udać się na Ukrainę w sierpniu br. On sam wspominał, że liczy na odwiedziny Moskwy i Kijowa po zakończeniu kończącej się dzisiaj jego wizyty w Kanadzie. Nadzieję na podróż na Ukrainę powtórzył w niedzielę 24 bm.

DEON.PL POLECA

Rosyjski Kościół Prawosławny na razie nie skomentował perspektywy przyjazdu papieża do tego kraju, a służba prasowa Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego nie odpowiedziała na pytanie TASS-a, czy wpłynęło do nich pytanie z Watykanu w tej sprawie. Na początku lipca o braku rozmów na ten temat wspomniał sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Rosyjski działacz: papież nie odwiedzi na razie ani Moskwy ani Kijowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.