Sandomierz: „Solidarni z rodziną” - konferencja o wychowaniu do czystości

Sandomierz: „Solidarni z rodziną” - konferencja o wychowaniu do czystości
(fot. cathopic.com)
KAI / ms

„Solidarni z rodziną” - to tytuł konferencji o wychowaniu do czystości pod patronatem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, która odbyła się 23 listopada w Sandomierzu. W sympozjum zorganizowanym w Domu Katolickim św. Józef uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy z powiatu sandomierskiego, duchowni, siostry zakonne, katecheci, związkowcy oraz członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej.

W słowie wprowadzenia do zebranych bp Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że pośród różnorodnych działań na rzecz rodziny, ważne jest budowanie świadomości, czym ona naprawdę jest dla człowieka, dla Kościoła, dla społeczności ludzkiej.

Wobec pomieszania pojęć, kiedy prawda zdaje się przegrywać z pragmatyzmem, jako ludzie wierzący mamy odkrywać właściwy kształt i wymiar rodziny objawiony przez Boga. Od tego bowiem zależy, czy nasza postawa będzie jednoznaczna, a działania pozytywne. Wierzę, że dzisiejsze spotkanie może w tym pomóc, tak jak wyświetlany obecnie w kinach film „Nieplanowane”, do którego obejrzenia wszystkich serdecznie zachęcam – powiedział ordynariusz.

Ks. dr Tomasz Cuber, w swym referacie pt. „Wychowanie do czystości w nauczaniu Kościoła” zwrócił uwagę na prawny obowiązek wychowania seksualnego dzieci i młodzieży w domu rodzinnym. Podkreślił, że dom rodzinny jest pierwszym i najbardziej odpowiednim środowiskiem do zapewnienia stopniowego wychowania seksualnego dziecka ponieważ „w rodzinie spotykają się aspekty fizyczne, psychiczne i duchowe, pierwsze doświadczenia wolności i wpływ wzorców społecznych, naturalna wstydliwość i pożądliwość wpisana w ludzką cielesność”.

Rodzice, wychowując dzieci do czystości, powinni dążyć do osiągnięcia trzech celów. Pierwszym z nich jest zachowanie w domu pozytywnego klimatu miłości, cnoty i szacunku do darów Bożych, zwłaszcza daru życia. Drugi to stopniowe pomaganie dzieciom w zrozumieniu wartości płciowości i czystości. Trzecim jest udzielenie dzieciom pomocy w odkryciu własnego powołania do życia w małżeństwie albo celibacie ze względu na Królestwo Boże – wskazywał ks. Cuber.

DEON.PL POLECA

Dr hab. Urszula Dudziak z Lublina zaprezentowała temat pt. „Szkolna edukacja seksualna pomocą czy przeszkodą w wychowaniu dzieci i młodzieży do czystości?”. Podstawą referatu było odróżnienie pojęć wychowanie seksualne a edukacja seksualna.

– Wychowanie seksualne jest terminem znacznie szerszym niż edukacja. U jego podstaw leżą przede wszystkim wartości moralne. Widzi człowieka w wymiarze integralnym, całościowym, uwzględniając aspekt ciała, psychiki, ducha. W formacji człowieka uwzględnia relacje międzyludzkie, sens i cel życia, odpowiedzialność za własne postępowanie oraz troskę o dobro drugiego. Edukacja seksualna natomiast ogranicza się do technicznego instruktażu, prowokując do zachowań seksualnych. Nie liczy się z psychologią rozwojową dziecka, pomija lub krytykuje aspekt moralny oraz uprzedmiotawia człowieka – mówiła prelegentka.

Konferencja zakończyła się podsumowaniem wszystkich poruszanych tematów i dyskusją uczestników. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Sandomierskiej oraz Zarząd Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sandomierz: „Solidarni z rodziną” - konferencja o wychowaniu do czystości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.