Abp Mirkis: papież pomaga nam podnieść się z cierpienia

Abp Mirkis: papież pomaga nam podnieść się z cierpienia
(fot. HazteOir.org, CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons)
3 miesiące temu
Krzysztof Bronk / KAI / kk

Już teraz widać, że obecność papieża będzie miała poważne konsekwencje dla irackich chrześcijan. Czują, że Franciszek jak ojciec pochylił się nad męczeńskim Kościołem i pomoże im podnieść się z upadku – uważa abp Yousif Thomas Mirkis, chaldejski metropolita Kirkuku.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim przypomina on, że jego wierni są przygnieceni cierpieniem. Wiele osób zginęło, większość chrześcijan chroniła się ucieczką. Ci, którzy pozostali, nie potrafią się z tego otrząsnąć, żyją w pewnym marazmie. Już teraz widać, że ojcowska obecność papieża może to zmienić – mówi abp Mirkis.

Jego zdaniem "potrzeba było kogoś takiego jak papież Franciszek, by odważyć się żyć na nowo". - Bardzo często cierpienie odbiera nam siły, odwagę, wolę pójścia naprzód. Jest to efekt Wielkiego Piątku. To samo przeżyli apostołowie po śmierci Chrystusa. Potrzeba odwagi, by zobaczyć zbawienne skutki męki Chrystusa. I to wyróżnia nas chrześcijan. Wczoraj ze łzami w oczach patrzyłem na wizytę papieża w katedrze, która była miejscem krwawego zamachu. Pamiętam, że po zamachu chrześcijanie nie wiedzieli, co zrobić z tą świątynią. Czy pozostawić ją tak jak jest, jako stygmat, miejsce męczeństwa. Wiemy, że Niemcy zrobili tak z niektórymi budynkami zniszczonymi podczas wojny. Pozostawili je w ruinach na przestrogę dla przyszłych pokoleń. Również nasz umęczony naród miał ten sam dylemat. Dwie trzecie chrześcijan opuściło Irak. Ci, którzy pozostali widzą już, że nie można z nostalgią powracać do tego cierpienia. Potrzeba czegoś innego - wskazuje hierarcha.

Abp Mirkis podkreśla, że przy całym swoim cierpieniu, chrześcijanie w Iraku są świadomi tego, że również ich ojczyzna jest Ziemią Świętą, a Kościół istnieje tu od początku chrześcijaństwa. Ja sam jestem następcą pierwszego biskupa Kirkuku, który rozpoczął swą posługę w tym mieście w 117 r. po Chrystusie – dodaje chaldejski arcybiskup.

źródło: Krzysztof Bronk / KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Abp Mirkis: papież pomaga nam podnieść się z cierpienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.