"Anioł Pański": papież zachęca do modlitwy za Synod

"Anioł Pański": papież zachęca do modlitwy za Synod
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / jm

Zachęcam was do wspierania modlitwą prac Synodu, aby Duch Święty, uczynił ojców synodalnych w pełni uległymi jego natchnieniom - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę "Anioł Pański" na placu św. Piotra.

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Przed chwilą zakończyła się w bazylice św. Piotra celebracja eucharystyczna, rozpoczynająca XIV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.

Ojcowie synodalni, pochodzący ze wszystkich części świata i zgromadzeni wokół Następcy Piotra, przez trzy tygodnie będą się zastanawiać nad powołaniem i misją rodziny w Kościele i społeczeństwie, aby dokonać uważnego rozeznania duchowego i duszpasterskiego.

Utkwimy nasze spojrzenie w Jezusie, aby określić, na podstawie Jego nauczania prawdy i miłosierdzia, najbardziej odpowiednie drogi dla stosownego zaangażowania Kościoła z rodzinami i dla rodzin, aby pierwotny plan Stwórcy dotyczący mężczyzny i kobiety mógł być realizowany i działał w całym swym pięknie i mocy w dzisiejszym świecie.

Liturgia tej niedzieli proponuje właśnie podstawowy tekst Księgi Rodzaju dotyczący komplementarności i wzajemności między mężczyzną i kobietą (por. Rdz 2,18-24).

Biblia powiada, że dlatego opuszcza człowiek swego ojca i matkę i łączy się ze swoją żoną, i oboje stają się jednym ciałem, to znaczy jednym życiem, tym samym istnieniem (por. w. 24).

W tej jedności małżonkowie przekazują życie nowym istotom ludzkim: stają się rodzicami.

Uczestniczą w stwórczej mocy samego Boga. Ale zwróćmy uwagę! Bóg jest miłością i bierzemy udział w Jego dziełach, kiedy miłujemy z Nim i jak On. W tym celu, jak mówi św. Paweł, miłość rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (por. Rz 5 5).

Jest to także miłość, jaką zostają obdarzeni małżonkowie w sakramencie małżeństwa. Jest to miłość, która karmi ich relację, poprzez radości i smutki, chwile spokojne i trudne.

Jest to miłość, która pobudza chęć zrodzenia dzieci, oczekiwania na nie, przyjęcia ich, wykarmienia, wychowania ich. Jest to ta sama miłość, jaką w dzisiejszej Ewangelii Jezus okazuje dzieciom: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże" (Mk 10,14).

Dzisiaj prosimy Pana, aby wszyscy rodzice i wychowawcy na świecie, a także całe społeczeństwo, stali się narzędziami tej gościnności i tej miłości, z jaką Jezus obejmuje najmniejszych. On spogląda w ich serca z czułością i troskliwością ojca a zarazem i matki.

Myślę o dzieciach głodnych, opuszczonych, wykorzystywanych, zmuszanych do udziału w wojnie, odrzuconych. Bolesne jest oglądanie obrazów dzieci nieszczęśliwych, z ich zagubionym spojrzeniem, uciekających przed biedą i konfliktami, pukających do naszych drzwi i naszych serc błagając o pomoc.

Niech Pan nam pomoże abyśmy nie byli społecznościami - twierdzami, ale społecznościami - rodzinami, zdolnymi do przyjmowania, ze stosownymi regułami, ale do przyjmowania, przyjmowania zawsze z miłością.

Zachęcam was do wspierania modlitwą prac Synodu, aby Duch Święty, uczynił ojców synodalnych w pełni uległymi jego natchnieniom. Przyzywajmy matczynego wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się duchowo ze tymi wszystkimi, którzy w tej chwili w Sanktuarium w Pompejach odmawiają "Suplikę do Matki Bożej Różańcowej".

[po modlitwie:] Pragnę skierować do Pana modlitwę za ofiary osuwiska, które zniszczyło całą wioskę w Gwatemali, a także za ofiary powodzi, jakie miały miejsce we Francji na Lazurowym Wybrzeżu. Bądźmy blisko ludzi, którzy doznali poważnych szkód, także poprzez konkretną solidarność.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Anioł Pański": papież zachęca do modlitwy za Synod
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.