Apel trzech kardynałów do biskupów Europy. Wśród nich kard. Krajewski

Apel trzech kardynałów do biskupów Europy. Wśród nich kard. Krajewski
Fot. Maskacjusz TV / YouTube
1 miesiąc temu
PAP / jb

Trzech kardynałów, wśród nich papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, zaapelowało do episkopatów wszystkich państw Unii Europejskiej o przyjęcie uchodźców przebywających w obozach na greckiej wyspie Lesbos. Przypomnieli wcześniejsze apele Franciszka.

 

O liście, wystosowanym także przez kardynała Michaela Czerny’ego z watykańskiej dykasterii do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka i kard. Jean-Claude’a Hollericha, przewodniczącego Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej, poinformował w czwartek oficjalny portal Stolicy Apostolskiej Vatican News.

>> Kardynał Krajewski: otwórzcie klasztory i plebanie dla uchodźców

W przesłaniu purpuraci przypominają słowa papieża Franciszka z 2015 roku, gdy zaapelował do parafii, wspólnot zakonnych, klasztorów i sanktuariów w całej Europie o to, by przyjęły przynajmniej jedną rodzinę uchodźców, wyrażając - jak mówił - w konkretny sposób przesłanie Ewangelii.

Następnie sygnatariusze listu zaznaczyli, że w kwietniu 2016 roku papież był na Lesbos i odwiedził tamtejsze przepełnione ośrodki dla migrantów. Franciszek prosił wówczas o otwarcie korytarzy humanitarnych, by przewieźć ich do innych krajów europejskich - dodali kardynałowie. Dwaj z nich, Krajewski i Hollerich, później udawali się kilkakrotnie z misjami do greckich ośrodków.

W liście kardynałowie z Polski, Kanady i Luksemburga podkreślili, że „konferencje episkopatów powinny we współpracy z poszczególnymi rządami uzgodnić projekty korytarza humanitarnego z Lesbos i innych obozów w Grecji”.

“Doświadczenia w niektórych krajach pokazały, że możliwości udzielenia gościny są większe od tych, na jakie liczono. Wielu nieletnich zostało przyjętych przez rodziny, podczas gdy dorośli otrzymali gościnę we wspólnotach zakonnych, parafiach i rodzinach” - zaznaczyli autorzy apelu.

Grupy uchodźców z Lesbos zostały przyjęte także przez Watykan z inicjatywy papieża Franciszka. W grudniu zeszłego roku kardynał Krajewski przywiózł z tej wyspy 33 osoby.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Konrad Krajewski
35,91 zł
39,90 zł

Ewangelia przełożona na konkret codziennego życia

Konrad Krajewski uważa, że ludziom trzeba pomagać dziś, a nie jutro, że trzeba się dzielić tym, co mamy najdroższego. O sobie mówi, że jest jak „pogotowie ratunkowe Franciszka”. O...

Skomentuj artykuł

Apel trzech kardynałów do biskupów Europy. Wśród nich kard. Krajewski
Komentarze (4)
TL
~tommy lee
25 lutego 2020, 01:15
niech ci ksieza przyjma ich do wlasnego domu rodzinnego i utrzymuja za SWOJE zarobione pieniadze
MW
~Maciej Wylężek
21 lutego 2020, 23:00
Czy to nie jest przypadkiem klerykalizm? Zdaje się, że decyzje o przyjmowaniu imigrantów należą do władz państwowych. Czyżby księża kardynalowie tęsknili za teokracją?
MD
Marzena Dąbrowska
21 lutego 2020, 22:26
i po co?
~widział że było dobre
21 lutego 2020, 15:09
Czerny’ego zobaczcie jak niewiele trzeba żeby się do siebie uśmiechnąć

Skomentuj artykuł

Apel trzech kardynałów do biskupów Europy. Wśród nich kard. Krajewski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.