Franciszek czytał Marqueza. Najbardziej lubił...

Franciszek czytał Marqueza. Najbardziej lubił...
(fot. EPA/MARIO GUZMAN)
KAI / slo

Papież Franciszek jest uważnym czytelnikiem książek Gabriela Garcíi Marqueza - przypomina portal Il Sismografo. Kolumbijski pisarz i laureat literackiej nagrody Nobla zmarł 17 kwietnia w wieku 87 lat.

13 maja 2013 r. Papież otrzymał od prezydenta Kolumbii Manuela Santosa egzemplarz najsłynniejszej powieści Garcíi Marqueza "Sto lat samotności". Według polityka reakcja Franciszka była natychmiastowa. - To książka, którą bardzo lubiłem. Jestem uważnym czytelnikiem jego książek - miał wówczas odpowiedzieć papież.

Luis Badilla z portalu Il Sismografo przypomina, że García Márquez żywił "wielki szacunek i głęboki podziw" dla Jana Pawła II, z którym spotkał się dwukrotnie.

Po raz pierwszy został przyjęty w 1979 r. w Watykanie jako jedna z pierwszych osobistości z Ameryki Łacińskiej po wyborze Karola Wojtyły na papieża. Pisarz prosił wówczas o audiencję, gdyż chciał uzyskać wsparcie Jana Pawła II dla programu pomocy argentyńskim desaparecidos (przeciwników władz, o których słuch zaginął), który ostatecznie nie doszedł do skutku. Doszło wówczas do małego incydentu: papież i pisarz byli przez kilka minut zamknięci w papieskiej bibliotece, gdyż zaciął się klucz do drzwi wejściowych.

DEON.PL POLECA


Do drugiego, krótkiego spotkania doszło w 1998 r. w Hawanie. García Márquez był obecny u boku Fidela Castro na Mszy odprawianej przez Jana Pawła II na placu Rewolucji. Po zakończeniu liturgii papież podszedł do nich i się przywitał.

Kilka dni przed śmiercią pisarza zapadła decyzja o renowacji kościoła św. Józefa w jego rodzinnej miejscowości Aracataca, w którym był ochrzczony. To liczące 42 tys. mieszkańców mieście, położonym 690 km na północ od Bogoty, od 2013 r. jest częścią projektu turystycznego "Droga Macondo: realizm magiczny", który obejmuje miejsca, w których mieszkał noblista lub którymi inspirował się w swej twórczości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek czytał Marqueza. Najbardziej lubił...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.