Franciszek do biskupów Madagaskaru: pasterz, który sieje, unika kontrolowania wszystkiego

Franciszek do biskupów Madagaskaru: pasterz, który sieje, unika kontrolowania wszystkiego
(fot. PAP/EPA/HOLY SEE PRESS OFFICE HANDOUT)
KAI / jb

"Jesteśmy wezwani do rozsypywania ziaren wiary i nadziei na tej ziemi" - powiedział Ojciec Święty spotykając się z biskupami Madagaskaru w katedrze Andohalo w Antananarywie.

Papież przypomniał, że tematem tej wizyty słowa: "Siewca pokoju i nadziei", który może dobrze odzwierciedlać misję powierzoną biskupom.

DEON.PL POLECA
>> TUTAJ przeczytaj pełen tekst przemówienia

- My, biskupi, na obraz Siewcy, jesteśmy wezwani do rozsypywania ziaren wiary i nadziei na tej ziemi - powiedział Franciszek.

DEON.PL POLECA

Zachęcił hierarchów do poznawania problemów współczesnego człowieka i wypowiadania się na temat wydarzeń, które interesują obywateli. Podkreślił konieczność owocnej współpracy z władzami państwowymi i społeczeństwem obywatelskim w poszukiwaniu dobra wspólnego.

- Obrona osoby ludzkiej stanowi inny wymiar naszego obowiązku duszpasterskiego - stwierdził Ojciec Święty, zachęcając, by jako pierwsi głosić Ewangelię ubogim.

Wskazał na "szczególny obowiązek solidarności i ochrony wobec ubogich, usuniętych na margines i maluczkich, dzieci i osób najbardziej narażonych, ofiar wykorzystania i nadużyć".

Franciszek zachęcił biskupów do szczególnej bliskości względem swych kapłanów, dodając im otuchy i wspierając w drodze, zwłaszcza gdy przeżywają chwilę trudności. Podkreślił szczególny obowiązek troski o autentyczność powołań do życia konsekrowanego i do kapłaństwa, które są przede wszystkim powołaniami do świętości. Papież zaznaczył, że do obowiązków biskupów należy też troska o ludzi świeckich, powołanych do apostolstwa. Ojciec Święty zaapelował do biskupów o dbałość o dialog braterski między sobą a także biskupami regionu Oceanu Indyjskiego.

- Podobieństwo wyzwań duszpasterskich, takich jak ochrona środowiska w duchu chrześcijańskim lub problem imigracji, wymaga wspólnych refleksji i zharmonizowania działań na dużą skalę w celu skutecznego podejścia - powiedział.

Franciszek poprosił biskupów o przekazanie pozdrowień kapłanom, zakonnikom i zakonnicom chorym i dotkniętych starością. Wskazując na dwie niewiasty - błogosławioną Wiktorię Rasoamanarivo, przede wszystkim Maryję Pannę papież zachęcił pasterzy do poszerzania swego serca i okazywania współczucia zapomnianym na ziemi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Skomentuj artykuł

Franciszek do biskupów Madagaskaru: pasterz, który sieje, unika kontrolowania wszystkiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.