Franciszek: dziękuję Bogu za podróż do Afryki

Franciszek: dziękuję Bogu za podróż do Afryki
(fot. Grzegorz Gałązka - galazka.deon.pl)
KAI / CTV / jm

"Wspólnie chwalmy Pana za tę pielgrzymkę na kontynencie afrykańskim i pozwólmy się prowadzić jej słowami kluczowymi: «Bądźcie mocni w wierze, nie lękajcie się»; "»Będziecie moimi świadkami»; «Przeprawmy się na drugi brzeg»" - zachęcił dziś wiernych papież.

Podczas audiencji ogólnej Ojciec Święty mówił o zakończonej w poniedziałek pielgrzymce do Kenii, Ugandy oraz Republiki Środkowoafrykańskiej. Jego słów słuchało na placu św. Piotra około 10 tys. wiernych.

Papież podziękował wszystkim, którzy umożliwili jego pierwszą pielgrzymkę na kontynent afrykański.

Franciszek przypomniał, że mottem pierwszej części tej podróży apostolskiej - w Kenii, były słowa: "Bądźcie mocni w wierze, nie lękajcie się". Zaznaczył, że w każdym ze spotkań w tym kraju zachęcał, by doceniono jego wielkie bogactwo naturalne i duchowe, na które składają się zasoby ziemi, nowe pokolenia i wartości, tworzące mądrość ludu.

DEON.PL POLECA

Drugi etap tej wizyty - w Ugandzie nawiązywał do pięćdziesiątej rocznicy kanonizacji męczenników, należących zarówno do Kościoła katolickiego jak i anglikańskiego, którzy oddali życie za wiarę pod koniec XIX wieku. Odbywał się pod hasłem: "Będziecie moimi świadkami".

Franciszek zaznaczył, że cała wizyta w Ugandzie odbyła się w atmosferze żarliwości świadectwa ożywianego Duchem Świętym, wyrażającego się w posłudze katechetów, dziele miłosierdzia chrześcijańskiego i nadziei jaką żywią młode pokolenia, starając się żyć wiarą.

Świadectwem jest posługa kapłanów i osób konsekrowanych, poświęcających się służbie ludowi Bożemu. "Całe to wielopostaciowe świadectwo, ożywiane tym samym Duchem Świętym, jest zaczynem dla całego społeczeństwa, o czym świadczy budujące dzieło prowadzonej w Ugandzie skutecznej walki z AIDS oraz w przyjmowaniu uchodźców" - stwierdził papież.

Charakteryzując trzeci etap swej XI podróży zagranicznej - pobyt w Republice Środkowoafrykańskiej, Ojciec Święty podkreślił, że właśnie on miał dla niego szczególne znaczenie. Kraj ten bowiem próbuje wyjść z bardzo trudnego okresu gwałtownych konfliktów i wielkiego cierpienia ludności, a hasłem tego etapu były słowa z Ewangelii św. Łukasza "Przeprawmy się na drugi brzeg".

Dlatego właśnie tam, w Bangi Franciszek otworzył Drzwi Święte Jubileuszu Miłosierdzia, aby porzucono wojny, podziały, ubóstwo a obrano pokój, pojednanie i rozwój. Papież zaznaczył, że wymaga to przemiany sumień, postaw i intencji poszczególnych osób.

Temu celowi służyły także poszczególne spotkania w tym kraju i wyrażona podczas ostatniej Mszy św. na stadionie w Bangi wola naśladowania Jezusa, naszej nadziei, pokoju, oblicza Bożego Miłosierdzia - stwierdził Ojciec Święty. Na zakończenie Papież oddał hołd świadectwie wiary misjonarzy i zachęcił młodzież, by zastanowiła się nad możliwością udania się na misje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: dziękuję Bogu za podróż do Afryki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.