Franciszek o tym, w jaki sposób diabeł uwielbia kusić chrześcijan

Franciszek o tym, w jaki sposób diabeł uwielbia kusić chrześcijan
(fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI)
2 lata temu
KAI / kw

Do nie ulegania pokusie znużenia, narzekania, która odbiera nam nadzieję zachęcił Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Papież nawiązał w swojej homilii do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Lb 21,4-9), zawierającego opis szemrania Izraelitów przeciw Bogu i Mojżeszowi.

Franciszek zauważył, że czasami chrześcijanie "wolą porażkę", co zostawia miejsce na narzekanie, niezadowolenie, "ulubione pole zasiewu diabła". Przypomniał, że w cytowanym fragmencie mowa o tym, że Lud Boży stracił cierpliwość, a także entuzjazm i nadzieję z powodu ucieczki z niewoli egipskiej i zaczął szemrać przeciwko Mojżeszowi.

Moja depresja nie była dziełem szatana <<

"Duch znużenia odbiera nadzieję" - podkreślił Papież. Dodał że, znużenie jest wybiórcze: zawsze sprawia, że widzimy trudności doświadczanej chwili, a zapominamy o otrzymanym dobru.

"A gdy ogarnie nas rozpacz, nie możemy znieść drogi i szukamy schronienia w bożkach, szemraniu czy innych rzeczach... To jest dla nas wzór. I ten duch znużenia w nas, chrześcijanach, prowadzi nas także do niezadowolenia. Nic się nam nie podoba, wszystko źle idzie... Jezus sam nas tego nauczył, gdy mówił o tym duchu niezadowolenia, że jesteśmy jak bawiące się dzieci" - przypomniał Ojciec Święty.

Franciszek zauważył, że niektórzy chrześcijanie ulegają nastrojowi klęski, nie zdając sobie sprawy, że jest to "doskonałe pole dla zasiewu diabelskiego". Czasami boją się pocieszenia, lękają się  nadziei, czułości Boga, prowadząc życie niedoszłych płaczek. Zaznaczył, że rozpacz pochodzi od diabła, od starożytnego węża, z ogrodu rajskiego, który w cytowanym fragmencie z Księgi Liczb zadaje śmiertelne ukąszenie rozpaczą. 

Papież zaznaczył, że spędzanie życia na narzekaniu zdarza się tym, którzy "wolą porażkę", "nie mają nadziei", "nie mogli znieść zmartwychwstania Jezusa".

"Bracia i siostry, zapamiętajmy tylko to zdanie: «Podczas drogi lud stracił cierpliwość». Chrześcijanie nie mogą znieść podróży. Chrześcijanie nie mogą znieść nadziei. Chrześcijanie nie znoszą uzdrowienia. Chrześcijanie nie mogą znieść pocieszenia. Jesteśmy bardziej przywiązani do niezadowolenia, znużenia, porażki. Niech Pan uwolni nas od tej choroby" - powiedział Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek o tym, w jaki sposób diabeł uwielbia kusić chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.