Franciszek: to Benedykt XVI jest prawdziwym rewolucjonistą

Franciszek: to Benedykt XVI jest prawdziwym rewolucjonistą
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Benedykt XVI jest prawdziwym rewolucjonistą, a jego szlachetność nie zna miary. Tak o swym poprzedniku na Stolicy Piotrowej mówi Franciszek w kolejnym prasowym wywiadzie.

Ojciec Święty udzielił go argentyńskiemu dziennikowi "La Nacion" 28 czerwca, czyli w dniu, kiedy Papież senior obchodził 65. rocznicę święceń kapłańskich. Wywiad koncentruje się głównie na problematyce argentyńskiej, a także na tym, jak Franciszek podchodzi do "kościelnych konserwatystów".

DEON.PL POLECA
Ojciec Święty podkreśla w rozmowie, że rezygnacja Benedykta XVI nie miała nic wspólnego z kwestiami osobistymi, tylko była "ostatnim aktem jego zarządzania Kościołem". Wskazuje zarazem, że choć Papież senior ma problemy z chodzeniem, to jego pamięć i intelekt pozostają nienaruszone.

Franciszek zauważa, że nie istnieje, jak to się próbuje ukazać, żaden konflikt między nim a prezydentem Argentyny. Pytany następnie o to, dlaczego przyjął na prywatnej audiencji krytykującą go mocno założycielkę ruchu "Matek z Plaza de Mayo" stwierdza, że był to gest przebaczenia.

"Hebe de Bonafini poprosiła mnie o przebaczenie i ja jej go udzieliłem. Tego nie odmawia się nikomu" - mówi Papież przypominając, że jest to kobieta, której zabito dwóch synów.

"Klękam przed ogromem jej cierpienia. Nie jest ważne to, co na mój temat wcześniej mówiła, nawet jeśli wiem, że mówiła rzeczy straszne" - wyznaje Franciszek.

Nawiązując do kierowanych pod jego adresem krytyk ze strony kościelnych konserwatystów podkreśla, że wykonują oni swoją pracę, a on robi to, co należy do niego.

"Pragnę Kościoła otwartego, wyrozumiałego, który towarzyszy poranionym rodzinom. Oni na wszystko mówią nie. Ja idę do przodu swoją drogą, nie rozglądając się na boki. Nie ścinam głów. Nigdy nie lubiłem tego robić. Powtarzam raz jeszcze: nie lubię konfliktów" - mówi Franciszek w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: to Benedykt XVI jest prawdziwym rewolucjonistą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.