Franciszek zachęcił Polaków do obrony życia ludzkiego

Franciszek zachęcił Polaków do obrony życia ludzkiego
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
3 tygodnie temu
KAI / pp

Do wrażliwości sumień i pamiętaniu o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków.

Za chwilę pobłogosławię dzwon, noszący imię “Głos Nienarodzonych”, wykonany przez Fundację “Życiu Tak”. Będzie on towarzyszył wydarzeniom mającym na celu przypominanie o wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy Dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Papieską katechezę streścił po polsku O. Marek Viktor Gongalo OFM z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, aby wyjść lepszymi z obecnego kryzysu, będącego zarówno kryzysem społecznym, politycznym i gospodarczym, każdy z nas jest wezwany do podjęcia swojej cząstki odpowiedzialności. Musimy zareagować nie tylko jako poszczególne osoby, ale także jako społeczność.

Aby uzdrowić i odnowić nasze narody, słuszne jest zastosowanie zasady pomocniczości, która posiada podwójną dynamikę: odgórną i oddolną.

Z jednej strony, kiedy poszczególne jednostki nie są w stanie osiągnąć podstawowych celów, wówczas najwyższe szczeble organu społecznego, takie jak państwo, muszą zainterweniować w celu zapewnienia niezbędnych środków.

Z drugiej jednak strony, przywódcy społeczeństwa muszą respektować poziomy niższe, które właściwymi im zasobami kulturowymi, religijnymi, ekonomicznymi, ożywiają i umacniają tkankę społeczną.

Dziś ten brak poszanowania dla zasady pomocniczości rozprzestrzenił się jak wirus. Bardziej słuchamy dużych koncernów finansowych, niż ludzi. Albo pomyślmy też o sposobie leczenia wirusa: bardziej słuchane są wielkie koncerny farmaceutyczne, niż pracownicy służby zdrowia, zaangażowani na pierwszej linii frontu w szpitalach czy obozach dla uchodźców. To nie jest właściwa droga. W jednej z poprzednich katechez widzieliśmy, że solidarność jest drogą wyjścia z kryzysu, ale ona potrzebuje pomocniczości. Jesteśmy wezwani do budowania przyszłości, w której wymiar lokalny i globalny wzajemnie się ubogacają, i gdzie ci, którzy mają więcej angażują się, aby służyć tym, którzy mają mniej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jolanta Reisch-Klose
35,00 zł

Książka jest podróżą po życiu Ojca Świętego, od chwili, gdy przyszedł na świat w niewielkim domu w Buenos Aires, aż do dzisiaj. Przystępnie napisana, pełna zabawnych historii biografia papieża Franciszka może być doskonałym przyczynkiem do...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Franciszek zachęcił Polaków do obrony życia ludzkiego
Komentarze (8)
ZB
~Zbigniew BIELAWSKI
24 września 2020, 19:22
"Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem (czyli wstępuje w niego Duch Swięty) po 40 dniach, zarodek żeński - staje się człowiekiem po 80 dniach. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów" - ogłosił Ojciec Koscioła katolikciego - Tomasz z Akwinu. WIĘC jak to jest Panie Papieżu Franciszku ??? - Gdzie leży p r a w d a WIARY?... Czy jednak teologia dopasowuje nauczanie, katechezę do koniunkturalnych potrzeb chwili - zwłaszcza utrzymania w nieustającym przymusie, strachu, zacofaniu, swoje owieczki?
KO
~Kt Oś
25 września 2020, 14:41
Nie przypominam sobie, żeby te wypowiedzi Tomasza z Akwinu zostały zaliczono do prawd wiary. Jeśli jest inaczej to proszę o źródło, które to potwierdza. Po drugie on nie był biologiem, nie miał mikroskopu ani USG, tylko "sobie filozofował" nt świata korzystając z dostępnej mu wtedy wiedzy. Jak się spojrzy na filozofów starożytnych to też znakomita większość ich przemyśleń nt natury świata nie zgadza się z obecną wiedzą naukową.
AT
Artur Tyczyński
23 września 2020, 20:55
Dziękujemy za tak ważne słowa! Świat idzie nie w tą stronę w którą powinien. I nie dba o nowe życia
KO
~Kt Oś
25 września 2020, 14:31
Spora część polskich katolików nie dba o życie już narodzone, tylko dlatego że jest "imigranckie", "uchodźcze" lub "muzułmańskie".
MU
~Marzena Urbańska
25 września 2020, 22:59
Żeby nie było imigranckie uchodźcze czy muzułmańskie pozwólmy tym ludziom spokojnie żyć i rozwijać się w ich krajach, a nie bezkarnie i za bezcen eksploatować ich unikatowe zasoby naturalne a w zamian dawać im wojnę, niech się nawzajem pozabijają albo uciekają. Nie współpracujmy też z przemytnikami ludzi bo to jest zwykły handel ludźmi. Nam taka sytuacja daje poczucie fałszywego komfortu jacy to nie jesteśmy dobrzy. Fałszem podszyta filozofia. Szanujmy ludzi i ich kulturę i dajmy im się rozwijać tak jak chcą bez okradania, eksploatacji i wojen a to im całkowicie wystarczy jak każdemu z nas.
IK
~In Kab
25 września 2020, 23:23
Spora część? Co to oznacza? Mówi pan o sobie, czy zna pa takie osoby? Warto wypowiadać bardziej konkretnie, a rzucać hasełka.
KO
~Kt Oś
28 września 2020, 15:13
Zgodnie z badaniami CBOS z 2018 roku: https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1163513,cbos-72-proc-polakow-przeciwko-przyjmowaniu-uchodzcow-z-bliskiego-wschodu-i-afryki.html 72% Polaków było "niechętnych przyjmowaniu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki", "80 proc. [zwolenników PIS] uważa[ło], że Polska w ogóle nie powinna przyjmować uchodźców". Polacy chyba w ponad 90% deklarują się jako katolicy, a wśród zwolenników PiS ten procent jest, z tego co wiem, jeszcze większy. Na tym forum przeciwnikiem pomocy dzieciom z obozów dla uchodźców jest np. @Anna Nowak, która pod jednym z artykułów o potrzebie przyjęcia ich napisała "Tak, sierotki odesłać do miłych i hojnych rodzin w ZEA, Katarze, Kuwejcie, Arabii Saudyjskiej...". Czy teraz jest wystarczająco konkretnie?
KO
~Kt Oś
28 września 2020, 15:29
@Marzena Urbańska. Tylko, że w tym momencie (np. w Syrii już od 10 lat) Ci ludzie nie mogą "spokojnie żyć i rozwijać się" w swoich krajach. Jeżeli nikt im nie pomoże, to wielu z nich umrze zanim w ich krajach "spokojne życie" będzie możliwe. Pytanie do Pani, czy przyjmowanie Polaków, a w szczególności polskich Żydów, uciekających z Polski w czasie II wojny światowej było właściwe? Czy raczej należało "zagonić" ich z powrotem i jednocześnie starać się wpłynąć na Hitlera, żeby przestał robić Holocaust?

Skomentuj artykuł

Franciszek zachęcił Polaków do obrony życia ludzkiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.