Franciszek zatwierdził dekrety dotyczące 8 błogosławionych i sług Bożych

Franciszek zatwierdził dekrety dotyczące 8 błogosławionych i sług Bożych
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
1 rok temu
KAI / jp

Jak na razie znane są już daty i miejsca 6 beatyfikacji, z których pierwsza ma się odbyć 23 marca w hiszpańskiej Tarragonie

Dekrety dotyczące ośmiorga błogosławionych i sług Bożych z 7 krajów zatwierdził Franciszek w czasie audiencji udzielonej 12 lutego w Watykanie prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu.

Dwa dokumenty odnoszą się do dwojga błogosławionych - z Anglii i Indii oraz do sześciorga sług Bożych: 4 mężczyzn i 2 kobiet z Ekwadoru, Węgier, Włoch (2 osoby), Hiszpanii i Kolumbii.

Oto wykaz zatwierdzonych przez papieża kandydatów na świętych i błogosławionych:

1. bł. Jan Henryk Newman (1801-90) - kardynał z Anglii, założyciel Oratorium św. Filipa Nereusza w swoim kraju. Beatyfikował go 19 września 2010 w Birmingham Benedykt XVI.

2. bł. Maria Teresa Chiramel Mankidiyan (1876-1926) - z Indii, z Kościoła katolicko-syromalabarskiego, stygmatyczka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny. Błogosławioną ogłosił ją 9 kwietnia 2000 r. św. Jan Paweł II.

3. sługa Boży Salwator Wiktor Emil Moscoso Cárdenas (1846-97) - Ekwadorczyk, kapłan-jezuita, poniósł śmierć męczeńską.

4. sługa Boży Józef Mindszenty (1892-1975) - Węgier, kardynał, prymas Węgier, więzień komunizmu, zmarł na emigracji w Austrii.

5. sługa Boży Jan Chrzciciel Zuaboni (1880-1939) - Włoch, kapłan diecezjalny, założyciel Świeckiego Instytutu Towarzystwa Świętej Rodziny.

6. sługa Boży Emanuel García Nieto (1894-9174) - Hiszpan, kapłan-jezuita.

7. służebnica Boża Serafina (w świecie Letycja) Formai (1876-1954) - Włoszka, siostra zakonna, założycielka Zgromadzenia Sióstr Radosnego Przesłania.

8. służebnica Boża Maria Berenika (w świecie Anna Julia) Duque Hencker (1898-1993) - Kolumbijka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Zwiastowania Maryi.

W przypadku dwojga błogosławionych dekrety uznają cuda za ich wstawiennictwem, w odniesieniu do kandydata na ołtarze z Ekwadoru chodzi o uznanie jego męczeństwa, a w pozostałych przypadkach jest to potwierdzenie cnót heroicznych poszczególnych sług i służebnic Bożych. Daty przyszłych kanonizacji i beatyfikacji ustali w późniejszym terminie Ojciec Święty.

Jak na razie znane są już daty i miejsca 6 beatyfikacji, z których pierwsza ma się odbyć 23 marca w hiszpańskiej Tarragonie, a kolejne tego rodzaju obrzędy zaplanowano na kwiecień, maj, czerwiec i wrzesień. Podczas nich do chwały ołtarzy zostaną wyniesione łącznie 22 osoby. Ale prawdopodobnie ta wstępna lista jeszcze się rozszerzy, m.in. o zatwierdzone dziś nazwiska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek zatwierdził dekrety dotyczące 8 błogosławionych i sług Bożych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Franciszek zatwierdził dekrety dotyczące 8 błogosławionych i sług Bożych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.