Jest nowy biskup dla Detroit. Wcześniej był nuncjuszem papieskim w Turcji

Jest nowy biskup dla Detroit. Wcześniej był nuncjuszem papieskim w Turcji
Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Franciszek mianował 23 maja abp. Paula Fitzpatricka Russella, byłego nuncjusza apostolskiego, biskupem pomocniczym archidiecezji Detroit, pozostawiając mu jednocześnie dotychczasowy tytuł arcybiskupa. 

Nowy biskup pomocniczy Detroit – Paul Fitzpatrick Russell urodził się 2 maja 1959 a Greenfield koło Massachusetts (diecezja Springfield). Po studiach kościelnych w seminarium św. Józefa w Bostonie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 20 czerwca 1987 przyjął święcenia prezbiteratu jako kapłan archidiecezji bostońskiej. 1 lipca 1997 wstąpił na służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Sekcji Spraw ogólnych Sekretariatu Stanu oraz w przedstawicielstwach papieskich w Etiopii, Turcji, Szwajcarii, Nigerii i w Chinach (Tajwanie). 19 marca 2016 Franciszek mianował arcybiskupem tytularnym Novi i nuncjuszem apostolskim w Turcji i Turkmenistanie, do których doszła jeszcze 7 kwietnia 2018 misja w Azerbejdżanie. Sakrę biskupią dyplomata przyjął 3 czerwca 2016. 2 lutego br. abp Russell ustąpił ze wszystkich tych stanowisk.

Mianowanie nuncjusza apostolskiego biskupem w kraju jego pochodzenia nie jest czymś wyjątkowym, choć jednocześnie prawie nie zdarza się, aby był to urząd biskupa pomocniczego. Jednym z przykładów takiej zmiany piastowanych stanowisk jest abp Józef Kowalczyk, który w latach 1989-2010 był pierwszym po wojnie nuncjuszem apostolskim w naszym kraju, a następnie do 2014 był metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski, obecnie jest prymasem seniorem.

Wcześniej podobne losy spotkały kilku innych dyplomatów papieskich. W latach 1988-91 pronuncjuszem apostolskim w Holandii (Niderlandach) był abp Audrys Juozas Bačkis, którego następnie św. Jan Paweł II mianował 24 grudnia 1991 arcybiskupem metropolitą wileńskim, a w 2001 ogłosił kardynałem. Swe stanowisko w stolicy Litwy purpurat piastował do 5 kwietnia 2013, obecnie jest arcybiskupem metropolitą i kardynałem seniorem. Inny późniejszy kardynał (również z 2001) – Ivan C. Dias (1936-2017) w latach 1982-96 kierował placówkami papieskimi w kilku krajach, m.in. w okresie 1991-96 był pierwszym w historii nuncjuszem apostolskim w Albanii, po czym w 1996 został arcybiskupem metropolitą Bombaju, a w latach 2006-11 stał na czele Kongregacji Ewangelizacji Narodów.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Jest nowy biskup dla Detroit. Wcześniej był nuncjuszem papieskim w Turcji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.