Jutro papieska audiencja dla królowej Elżbiety II

Jutro papieska audiencja dla królowej Elżbiety II
(fot. mrschnips/flickr.com)
7 lat temu
KAI / pz

Jutro po południu około 15.00 Ojciec Święty przyjmie na audiencji królową Wielkiej Brytanii, Elżbietę II. Spotkanie odbędzie się w jednej z sali w auli Pawła VI, zaś brytyjskiej królowej będzie towarzyszył jej małżonek, książę Filip.

Będzie to audiencja nieformalna, bez protokołu jaki związany jest z wizytami głów państw.

Jak zapowiedziano delegacja towarzysząca królowej będzie skromna, w jej skład wejdzie ambasador brytyjski przy Stolicy Apostolskiej, Nigel Baker. Przy tej okazji watykaniści przypominają, że będzie to piąta wizyta Elżbiety II w Watykanie, a czwarta jako królowej. Pierwszy raz została przyjęta przez papieża Piusa XII w 1951, kiedy jeszcze nie wstąpiła na tron. Kolejne jej wizyty w Watykanie miały miejsce w 1961 roku (audiencja u bł. Jana XXIII) oraz w 1980 i 2000 - u bł. Jana Pawła II. Natomiast podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii w roku 2010 spotkała się z Ojcem Świętym 16 września w Pałacu Królewskim Holyroodhouse koło Edynburga.

Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II jest również głową 15 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm.

Elżbieta II jako królowa Zjednoczonego Królestwa jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. 21 kwietnia ukończy 88 lat. Wstąpiła na tron 2 czerwca 1953 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro papieska audiencja dla królowej Elżbiety II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.