Kard. Filoni: Wizyta Franciszka w Emiratach świadectwem dla całego świata

Kard. Filoni: Wizyta Franciszka w Emiratach świadectwem dla całego świata
(fot. TV 2000/youtube.com)
KAI / ms

Wizyta Papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich może pomóc w promowaniu dialogu islamsko-chrześcijańskiego. Jednak trzeba jasno powiedzieć, że nie zaczynamy od zera i że byt często podkreślane są jego najbardziej problematyczne i negatywne aspekty - uważa kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, który będzie towarzyszył Ojcu Świętemu w pielgrzymce.

Kard. Filoni zwraca uwagę, że podstawy do budowania dialogu ze światem muzułmańskim już istnieją, dlatego wizyta Następcy św. Piotra w Emiratach jest bardzo pozytywnym znakiem, znakiem nadziei. Watykański hierarcha wskazuje na elementy wspólne, łączące chrześcijaństwo i islam, jakimi jest jedyność Boga, ojcostwo Abrahama, modlitwa, post, jałmużna, czy pielgrzymki. Przypomina także swoistą miłość do Maryi, którą kobiety muzułmańskie przyzywają przygotowując się do porodu.

Papieska wizyta w muzułmańskim kraju, gdzie rzeczywistością jest dobrze zakorzeniona pokojowa koegzystencja, będzie również przesłaniem dla Bliskiego Wschodu, aby promować kulturę spotkania. Może to być także świadectwo dla całego świata, gdzie chrześcijanie i muzułmanie żyją obok siebie - powiedział purpurat. W kontekście relacji z islamem kard. Filoni podkreślił, że pierwszym krokiem jest oczywiście szacunek i tolerancja, aby nie walczyć między sobą. Nie jest to jednak cel ostateczny. Jest nim natomiast pełne uznanie fundamentalnych praw wszystkich i ludzkiej godności.

Włoski kardynał odniósł się też do zakazu nawracania muzułmanów oraz tego jak wygląda głoszenie Ewangelii w takiej sytuacji. Rozwiązaniem - mówił kard. Filoni - jest to, co zawsze przypomina Papież, czyli świadectwo. Pójście na spotkanie z człowiekiem, opiekowanie się ludźmi potrzebującymi w różnych sytuacjach, z wzajemnym szacunkiem i poznaniem. Wielką popularnością wśród wyznawców islamu cieszą się szkoły prowadzone przez katolików. (Prawo zabrania otwierania szkół wyłącznie dla katolików.) W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest ich 11. Muzułmanie i chrześcijanie, a także wyznawcy innych religii mogą poznawać w nich siebie nawzajem i odkrywać wspólne wartości, co jest krokiem do budowania pokojowego społeczeństwa.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Filoni: Wizyta Franciszka w Emiratach świadectwem dla całego świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.