"Kiedy narody tracą pamięć, tracą swoją tożsamość"

"Kiedy narody tracą pamięć, tracą swoją tożsamość"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie / kw

"Kiedy narody tracą pamięć, tracą swoją tożsamość" - przypomniał Papież w przesłaniu wideo do uczestników uroczystości rozpoczęcia pasterskiej posługi w Santiago del Estero przez nowo mianowanego biskupa pomocniczego Alberto Martineza Ossolę.

Stolica wspomnianej diecezji, leżącej na północy Argentyny, jest najstarszym miastem tego kraju, założonym przez Hiiszpanów w połowie XVI wieku.

Zachęcając diecezjan Santiago del Estero do pamięci o swych korzeniach, Ojciec Święty przypomniał dwie postacie ważne dla duchowej historii tamtych terenów. "Jedną z nich znacie dobrze dzięki niedawnej beatyfikacji - powiedział papież o XVIII-wiecznej błogosławionej Marii Antonii de Paz y Figueroa, nazywanej tam Mama Antula, a wyniesionej do chwały ołtarzy przed rokiem. - Ta kobieta z Santiago del Estero gorliwie szerzyła rekolekcje ignacjańskie. Nie była zakonnicą, tylko osobą świecką" - podkreślił Franciszek wskazując, że jej krajanie winni o niej pamiętać, by była dla nich natchnieniem do wypełniania zadań, jakie stoją przed nimi obecnie.

"Druga postać jest trochę zapomniana, ale przygotowuje się jej proces beatyfikacyjny - dodał Papież w wideoprzesłaniu. - To pierwszy z tutejszych misjonarzy, o. Alonso de Barzana". Ten hiszpański jezuita głosił Ewangelię ludom tubylczym w różnych krajach Ameryki, m.in. na północy Argentyny, a zmarł pod koniec XVI wieku w Peru.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulf Ekman, Birgitta Ekman

Szukajcie, a znajdziecie.

Ulf i Birgitta Ekman - małżeństwo znane w całym chrześcijańskim świecie, od wielu lat zaangażowanie w głoszenie Dobrej Nowiny. W 2014 roku, wówczas jeszcze jako charyzmatyczni liderzy szwedzkiego wolnego Kościoła Livets Ord,...

Skomentuj artykuł

"Kiedy narody tracą pamięć, tracą swoją tożsamość"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.