Leon XIV w uroczystość Piotra i Pawła: czyńmy z różnorodności laboratorium jedności

Leon XIV w uroczystość Piotra i Pawła: czyńmy z różnorodności laboratorium jedności
fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Starajmy się, uczynić z naszej różnorodności laboratorium jedności i wspólnoty, braterstwa i pojednania, aby każdy w Kościele, z własną historią osobistą, nauczył się podążać razem z innymi - powiedział Papież w homilii podczas Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Ojciec Święty wskazał, że cała wspólnota Kościoła, życie duszpasterskie, dialog ekumeniczny i relacje przyjaźni, które Kościół pragnie utrzymywać ze światem potrzebują relacji braterstwa na wzór Apostołów Piotra i Pawła.

Podczas niedzielnej Mszy św. Papież Leon XIV, po wygłoszonej homilii pobłogosławił paliusze, które zostały włożone 54 nowym metropolitom. Z Polski byli to: abp Adrian Galbas (archidiecezja warszawska), abp Wiesław Śmigiel (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) oraz abp Zbigniew Zieliński (archidiecezja poznańska).

DEON.PL POLECA

 

 

Pielgrzymująca wspólnota uczniów Pana 

Na początku homilii, Papież wskazał na, że historia Apostołów Piotra i Pawła, przemawia do współczesnych chrześcijan; zwracając uwagę na ich świadectwo, Leon XIV zwrócił uwagę na dwa aspekty: „komunię kościelną i żywotność wiary”.

Mówiąc o komunii kościelnej, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że Apostołowie zostali powołani do „przeżycia tego samego losu, jakim jest męczeństwo, które na zawsze związało ich z Chrystusem”. Obaj oddali swe życie dla Ewangelii. 

Jednakże wspólnota – oparta na jednym wyznaniu wiary – „nie jest osiągnięciem łatwym i pokojowym”. Piotr i Paweł „dochodzą do nie jako do celu”, pokonując „długą drogę” w czasie której każdy przyjął wiarę i „przeżył apostolstwo w inny sposób”. „Ich braterstwo w Duchu nie przekreśla odmienności, od których wyszli” - zaznaczył Leon XIV.

Droga komunii kościelnej 

„Najmilsi, historia Piotra i Pawła uczy nas, że wspólnota, do której wzywa nas Pan, jest harmonią głosów i twarzy, i nie przekreśla wolności każdego z nas – zaznaczył Papież i dodał – Nasi Patroni podążali różnymi drogami, mieli różne poglądy, czasami konfrontowali się i ścierali w ewangelicznej szczerości. Nie przeszkodziło im to jednak żyć concordia apostolorum, czyli żywą wspólnotą w Duchu, owocną harmonią w różnorodności”.

DEON.PL POLECA


Papież nawiązał do kwestii „komunii kościelnej”. Rodzi się ona z „impulsu Ducha Świętego”, pozwala na zjednoczenie odmienności i „buduje mosty jedności w różnorodności chryzmatów, darów i posług”. Leon XIV dodał, że istotne jest, aby nauczyć się żyć taką komunią, którą będzie jednością w różnorodności, „połączoną wyznaniem wiary” i będzie przyczyniać się do głoszenia Ewangelii.

Czy droga naszej wiary zachowuje dynamizm?

Drugim wezwaniem, które płynie z przykładu świętych Piotra i Pawła jest „żywotność naszej wiary”. „Bowiem, w doświadczeniu bycia uczniem, zawsze istnieje niebezpieczeństwo popadnięcia w przyzwyczajenie, rytualizm, powtarzające się schematy duszpasterskie, które nie odnawiają się i nie podejmują wyzwań współczesności” - zaznaczył Ojciec Święty. Jednocześnie dodał, że historia dwóch Apostołów, „ich gotowość do otwarcia się na zmiany, stawiania sobie wyzwań w obliczu wydarzeń, spotkań i konkretnych sytuacji wspólnot, do poszukiwania nowych dróg ewangelizacji, wychodząc od problemów i pytań stawianych przez braci i siostry w wierze” stanowi dla nas inspirację.

Doświadczać nowych dróg i nowych praktyk głoszenia Ewangelii

Papież zwrócił się konkretnie do Kościoła w Rzymie, która „bardziej niż inne, jest on powołany, aby stać się znakiem jedności i komunii, Kościołem płonącym żywą wiarą, Wspólnotą uczniów, którzy świadczą o radości i pocieszeniu Ewangelii we wszystkich ludzkich sytuacjach”. 

Leon XIV pozdrowił „braci Arcybiskupów”, którzy podczas Eucharystii otrzymają paliusz. Wskazał, że jest to znak, który przypomina o powierzonej im „posłudze pasterskiej, wyraża wspólnotę z Biskupem Rzymu, aby w jedności wiary katolickiej, […] mógł ją pielęgnować w powierzonych Kościołach lokalnych”.

Słowa pozdrowień zostały także skierowane w stronę członków Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Papież podziękował za ich obecność i „gorliwość duszpasterską”.  „Z głęboką wdzięcznością” Leon XIV pozdrowił Delegację Patriarchatu Ekumenicznego, wysłaną przez patriarchę Bartłomieja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Kazimierz Tischner, Michał Lewandowski

Kapłan, filozof, kaznodzieja. Chłopak z charakterem

Jaki był Józiu, czyli słynny ks. prof. Józef Tischner, od narodzin do momentu odejścia 25 lat temu?

Kazimierz Tischner rysuje wzruszający portret najstarszego brata, Filozofa z Łopusznej – człowieka...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Leon XIV w uroczystość Piotra i Pawła: czyńmy z różnorodności laboratorium jedności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.