Modlitwa ekumeniczna z Papieżem na Fanarze

Modlitwa ekumeniczna z Papieżem  na Fanarze
(fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie slo

Drugi dzień papieskiej podróży do Turcji zwieńczyła ekumeniczna modlitwa w kościele św. Jerzego. Leży on na Fanarze, gdzie mieści się siedziba Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Było to zarazem liturgiczne rozpoczęcie obchodów ku czci św. Andrzeja Apostoła, patrona bizantyjskiego Kościoła prawosławnego.

To właśnie z okazji tego święta patriarcha Bartłomiej I zaprosił Franciszka do odwiedzenia Turcji.

Podczas modlitwy ekumenicznej w kościele świętego Jerzego przy siedzibie patriarchatu Konstantynopola w Stambule w sobotę papież Franciszek schylił się nisko przed patriarchą Bartłomiejem i poprosił go o błogosławieństwo dla niego i dla Kościoła rzymskiego.

Był to kulminacyjny moment wizyty papieża w kościele patriarchalnym w Fanarze, dawnej dzielnicy Konstantynopola, gdzie rezyduje Bartłomiej - formalny zwierzchnik prawosławia.

Kiedy Franciszek ukłonił się przed patriarchą, ten pocałował go w głowę, kładąc na niej rękę. Był to kolejny gest wzajemnego szacunku i przyjaźni, jaka łączy Watykan z ekumenicznym patriarchatem Konstantynopola, którego patronem jest święty Andrzej, rodzony brat świętego Piotra.

- Czcigodny i drogi Bracie Bartłomieju! Wyrażając szczere «dziękuję» za Twoją braterską gościnność czuję, że nasza radość jest większa, ponieważ jej źródło jest gdzie indziej, nie jest w nas. Nie tkwi ona w naszym zaangażowaniu i w naszych wysiłkach, które oczywiście muszą być, ale we wspólnym zawierzeniu wierności Boga. To On kładzie fundament, by odbudować swoją świątynię, którą jest Kościół (por. Za 8, 9). «Zasieję pokój» (Za 8, 12) - oto ziarno radości. Ten pokój i radość, jakich świat dać nie może, ale Pan Jezus obiecał je swoim uczniom i dał im je jako Zmartwychwstały, w mocy Ducha Świętego - powiedział Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał, że tę obietnicę usłyszeli właśnie Andrzej i Piotr. Byli rodzonymi braćmi, ale spotkanie z Chrystusem przemieniło ich w braci w wierze i miłości. - A tego radosnego wieczoru, podczas tego modlitewnego czuwania powiedziałbym przede wszystkim: braci w nadziei - podkreślił Franciszek.

- Wasza Świątobliwość! Jakaż to łaska być braćmi w nadziei Zmartwychwstałego Pana! Cóż za łaska - i jaka odpowiedzialność - móc podążać wspólnie w tej nadziei, znajdując oparcie we wstawiennictwie świętych braci Apostołów Andrzeja i Piotra! I wiedzieć, że ta wspólna nadzieja zawieść nie może, ponieważ nie opiera się na nas i na naszych wątłych siłach, ale na wierności Boga - powiedział Papież.

Po wspólnej modlitwie Franciszek rozmawiał prywatnie z Bartłomiejem I. Jutro rano w kościele św. Jerzego na Fanarze wraz z Patriarchą Ekumenicznym Papież weźmie udział w Boskiej Liturgii, po czym zwierzchnicy obu Kościołów podpiszą wspólną deklarację.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Modlitwa ekumeniczna z Papieżem na Fanarze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.