Nigeria: "papież może zamknąć aż 163 parafie, usunie je spod zwierzchnictwa Watykanu"

Nigeria: "papież może zamknąć aż 163 parafie, usunie je spod zwierzchnictwa Watykanu"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 lata temu
nationonlineng.net / guardian.ng / pmnewsnigeria.com / wc

Spór papieża z nigeryjską diecezją nie ustaje. Od 2012 duchowieństwo oraz wierni nie akceptują wyboru Petera Ebelea Okapelake na stanowisko biskupa. W ostatnich tygodniach konflikt przybrał na sile.

Bezradne zdają się być nie tylko apele nigeryjskich duchownych, nie pomogło nawet wystosowane w tej sprawie 30-dniowe ultimatum Ojca Świętego, w którym papież domagał się podporządkowania decyzji Watykanu. Dla przypomnienia - zgodnie z oświadczeniami diecezjanie nie akceptują biskupa Okapelake ze względów etnicznych, bowiem biskupem w regionie Mbaise zdaniem mieszkańców diecezji zostać tylko "rdzenny mieszkaniec, któremu godność biskupia została nadana w diecezji". Przedstawiciel ruchu świeckich mówił również o "nieprawidłowościach i niesprawiedliwościach" związanych z działaniami Kościoła w regionie.

Przedstawiciele Kościoła twierdzą jednak, że z postanowieniami Ojca Świętego nie zgadza się znaczna część mieszkańców, ponieważ ulegają oni presji polityków. Zdaniem niektórych hierarchów jednak, wrogie reakcje społeczeństwa potęgowane są przez Radę Świeckich, która "w tym przypadku nie buntuje się przeciwko decyzji papieża, a jedynie żąda sprawiedliwości i równości".

Dlatego też "anielska cierpliwość" papieża Franciszka maleje i rozważa on wytoczenie ciężkich dział przeciwko zbuntowanej diecezji - twierdzi dziennik the Nation, drugi pod względem wielkości w Nigerii.

W artykule powołuje się ono na źródło z diecezji, które twierdzi, że Ojciec Święty "jako zwierzchnik Kościoła katolickiego zastanawia się nad zamknięciem 163 parafii w diecezji Ahiara".

Doniesienia te miał potwierdzć czołowy przedstawiciel Katolickiego Sekretariatu Nigerii, który w rozmowie ze wspomnianym portalem przyznał, że "patowa sytuacja wymusza na papieżu stosowanie niecodziennych rozwiązań". "Zbuntowana diecezja w każdej chwili może otrzymać odpowiedź papieża, która usunie parafie spod zwierzchnictwa Watykanu" - twierdzi cytowane źródło.

Nigeryjscy biskupi proszą wiernych o podporządkowanie się woli papieża >>

Mimo całego zamieszania nie ustaje apel duchownych z innych diecezji Nigerii. Ostatnio głos w sprawie zabrał arcybiskup metropolita Jos (miasto w północno-centralnej Nigerii) Ignatius Kaigama, który wezwał duchownych i świeckich z diecezji Ahiara do "odłożenia mieczy" i zaakceptowania nowego biskupa. W wywiadzie opublikowanym przez nigeryjską Agencję Informacyjną (NAN) podkreślił fakt, że od przeszło pięciu lat (czyli od śmierci poprzedniego biskupa Victora Chikwe) stanowisko biskupa diecezjalnego w Ahiarze pozostaje nieobsadzone.

Podczas 70. rocznicy urodzin Jego eminencji Johnbosco Akama o trwającym konflikcie wypowiedział się sam biskup Peter Ebel Okapelake, który stwierdził, że kryzys nie przeszkodzi mu w pełnieniu misji, ponieważ "jego powołanie pochodzi od Boga i zostało ogłoszone przez Kościół".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
9,97 zł
49,90 zł

Zobacz z bliska Papieża Franciszka

Grzegorz Gałązka to autor kanonizacyjnego portretu Jana Pawła II. Od kilkudziesięciu lat fotografuje życie w Watykanie. Dzięki jego znakomitym zdjęciom możemy ujrzeć Franciszka takiego, jaki jest naprawdę - spontanicznego, ekspresyjnego,...

Skomentuj artykuł

Nigeria: "papież może zamknąć aż 163 parafie, usunie je spod zwierzchnictwa Watykanu"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nigeria: "papież może zamknąć aż 163 parafie, usunie je spod zwierzchnictwa Watykanu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.