ONZ: czy papież skrytykuje próby redefinicji rodziny?

ONZ: czy papież skrytykuje próby redefinicji rodziny?
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

"Są kraje, które trwają przy normalnej wizji rodziny. I one bardzo liczą na Ojca Świętego, oczekują, że podkreśli on centralną rolę rodziny i przypomni, czym jest rodzina" - powiedział abp Auza, obserwator Watykanu przy ONZ.

W Nowym Jorku Franciszek będzie miał rzadką okazję przemawiania do prezydentów i wysokich przedstawicieli państw. Jego zaplanowana na 25 września wizyta w siedzibie ONZ zbiegnie się bowiem w czasie ze szczytem na temat rozwoju po r. 2015.

"Pod tym względem będzie to historyczna wizyta papieża w tej organizacji, choć nie pierwsza. Przed nim papieże przemawiali tam czterokrotnie" - powiedział abp Bernardito Auza, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przyznał, że Franciszek cieszy się wśród dyplomatów wysokim autorytetem. Zgodzono się nawet zmienić program szczytu, aby dopasować go do programu papieskiej podróży.

"Niemniej jednak należy pamiętać, że ONZ jest też areną wielkich sporów światopoglądowych i papież będzie musiał się do nich odnieść. Jedną z kwestii spornych jest rodzina. Budzi ona tyle kontrowersji, że staje się niekiedy tematem tabu. Nie mówi się o niej, by nie wywoływać polemik" - zauważył dyplomata papieski.

"W sporze tym główną rolę odgrywa silne ugrupowanie Unii Europejskiej. Odrzuca ono samo pojęcie rodziny, bo odnosiłoby się ono wyłącznie do rodziny tradycyjnej. Dlatego Unia obstaje przy różnych formach rodziny, aby włączyć w to różne rodzaje związków.

A zatem rodzina w ONZ stała się przedmiotem ataków ze strony bardzo silnych i często agresywnych krajów członkowskich, które niezwykle konsekwentnie realizują swój program redefinicji rodziny i papież na pewno się do tego odniesie. Są kraje, które trwają przy normalnej wizji rodziny. I one bardzo liczą na Ojca Świętego, oczekują, że podkreśli on centralną rolę rodziny i przypomni, czym jest rodzina" - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Auza.

Podróż apostolska Franciszka na Kubę i do USA odbędzie się w dniach 19-28 września.

W nowojorskiej siedzibie ONZ będzie on przemawiał 25 września.

Pierwszym biskupem Rzymu, który przemawiał w ONZ, był Paweł VI - 4 października 1965, po nim uczynili to Jan Paweł II: 3 października 1979 i 5 października 1995 oraz Benedykt XVI - 18 kwietnia 2008.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ: czy papież skrytykuje próby redefinicji rodziny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.