KAI / jk
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został powitany w Watykanie o godz. 16.10 przez regensa Domu Papieskiego, o. Leonarda Sapienzę. Natomiast Ojciec Święty wyszedł mu naprzeciw i przywitał w drzwiach auli Pawła VI.
PAP / pk
Papież Franciszek zaapelował w piątek o dalekowzroczną politykę, by wyjść z kryzysu spadku urodzeń. W wystąpieniu na forum III włoskiego Kongresu na temat przyrostu naturalnego i przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu mówił, że obecna mentalność jest "wroga" wobec rodziny. Przemówienie wygłosiła też premier Włoch Giorgia Meloni.
PAP / mł
Papież Franciszek wyraził przekonanie, że "potrzebny jest wspólny wysiłek poszczególnych państw i wspólnoty międzynarodowej, aby zapewnić każdemu prawo do nieemigrowania, czyli możliwość życia w pokoju i godności na własnej ziemi". Uczynił to w orędziu na 109. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, który będzie obchodzony 24 września.
PAP / mł
Dwudziestu jeden Koptów, ściętych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego na plaży w Libii w lutym 2015 roku zostanie uznanych za męczenników także przez Kościół katolicki. Ogłosił to w czwartek papież Franciszek podczas spotkania z patriarchą prawosławnego Kościoła Koptyjskiego Tawadrosem II w Watykanie. Koptyjski patriarcha uznał ich za męczenników 8 lat temu.
KAI / mł
Papież przyjął na audiencji prywatnej kończącego swoją misję ambasadora Rosji przy Stolicy Apostolskiej, Aleksandra Awdiejewa – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
KAI / tk
- Wojny i nędza prowadzą do upadku braterskiej solidarności. Jest on spowodowany m.in. egoistycznymi dążeniami niektórych modeli gospodarczych - powiedział Papież do uczestników konferencji pt. „Kryzysy żywnościowe i humanitarne: nauka i polityka w ich zapobieganiu i łagodzeniu”, która odbyła się w Watykanie.
KAI / tk
Na początku dzisiejszej audiencji ogólnej papież Franciszek powitał patriarchę Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadrosa II, oraz towarzszącą mu delegację. Obydwaj wymienili pocałunek pokoju, a papież ucałował pektorał (krzyż) zwierzchnika Kościoła koptyjskiego, który następnie wypowiedział słowa pozdrowienia.
KAI / tk
Do szczególnej modlitwy za kobiety i dzieci doświadczone wojną, w tym na umęczonej Ukrainie zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W wydarzeniu tym uczestniczył także zwierzchnik Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Tawadros II.
KAI / tk
"W miarę jak nasze Kościoły zmierzają do pełnej komunii, ważne, aby zawsze patrzeć w przód (…). Ale czasem jest niezbędne spojrzeć też za siebie" – wskazują papież Franciszek oraz koptyjski patriarcha Aleksandrii Tawadros II w przedmowie do książki upamiętniającej 50 lat od wspólnej deklaracji chrystologicznej, kończącej część teologicznych podziałów sięgających starożytności. Głowy Kościołów proponują więc czerpać z tego wydarzenia nadzieję na przyszłość.
KAI / pk
Ukazała się relacja ze spotkania Papieża Franciszka z jezuitami podczas ostatniej wizyty apostolskiej na Węgrzech. Ojciec Święty stwierdził, że była ona spełnieniem obietnicy powrotu, złożonej podczas krótkiego pobytu dwa lata wcześniej, na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
KAI / tk
Papież: Jest tylu mężczyzn i kobiet, którzy wciąż potrzebują Ewangelii, także na zmęczonym Zachodzie
- Jest tylu mężczyzn i kobiet, którzy wciąż potrzebują Ewangelii, nie tylko w tak zwanych «regionach misyjnych», ale także na zmęczonym, starym Zachodzie. Spójrzcie na każdego z nich oczami Jezusa, który pragnie spotkać każdego, każdego! – powiedział papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami Zgromadzenia Ducha Świętego pod Opieką Niepokalanego Serca Maryi (duchaczami).
PAP / jk
Papież Franciszek zaapelował do wiernych, by w maju odmawiali różaniec, modląc się o pokój, "zwłaszcza dla udręczonej Ukrainy". Podczas południowego spotkania w Watykanie wyraził pragnienie, by rządzący krajami usłyszeli wołanie o pokój.
KAI / jk
„Żyjmy chwilą obecną, ale nie pozwólmy, by nas ona przytłoczyła. Spójrzmy w górę, ku Niebu, pamiętajmy o celu, pomyślmy, że jesteśmy powołani do wieczności, do spotkania z Bogiem. I patrząc z nieba ku sercu, ponówmy dziś wybór Jezusa, decyzję, by Go miłować i iść za Nim” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Regina Caeli”.
KAI
Papież Franciszek spotkał się 6 maja ze swoją Gwardią Szwajcarską na uroczystości zaprzysiężenia nowych gwardzistów. Franciszek podziękował całemu korpusowi za „sumienną i wielkoduszną współpracę” i podkreślił familijny charakter najstarszej armii świata. Jak w rodzinie, starsi ubogacają młodych swoim doświadczeniem. Oni z kolei uczą starszych otwartości i entuzjazmu.
KAI
Papież spotkał się z uczestnikami VI Międzynarodowego Sympozjum Tenisa i Padela, którzy przybyli z ponad trzydziestu krajów świata. Franciszek zaznaczył, że trenerzy tych dyscyplin oprócz przekazywania tajników umiejętności gry są przede wszystkim wychowawcami. Dodał, że tak jak w tenisie, każda ścieżka edukacyjna powinna dobrze połączyć ryzyko oraz rozwagę, atak i obronę.
PAP / pk
Wykorzystywanie seksualne nieletnich ze strony duchowieństwa i "złe" podejście przywódców kościelnych do tej kwestii to "jedno z największych wyzwań dla Kościoła" w obecnych czasach - powiedział w piątek papież Franciszek podczas spotkania z członkami Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
PAP / pk
- Czekam na was w Lizbonie - powiedział papież Franciszek w przesłaniu wideo, opublikowanym w czwartek, na trzy miesiące przed Światowymi Dniami Młodzieży w stolicy Portugalii. Podkreślił, że "Kościół ma siłę młodzieży".
KAI / pzk
Swoje „zaskoczenie” słowami przedstawicieli władz Rosji i Ukrainy, że nie wiedziały o watykańskiej inicjatywie pokojowej wyraził rozmawiając dziś z dziennikarzami watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, który uczestniczył w prezentacji książki o ks. Tonino Bello. Ponowił apel o „położenie kresu tej masakrze, która silnie dotyka Ukrainę, ale oddziałuje także na sytuację w Rosji.
KAI / pzk
Na zakończenie audiencji generalnej papież Franciszek spotkał się dziś z przewodniczącym Wydziału Relacji Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego metropolitą Antonim. Było to drugie w ciągu tygodnia spotkanie z ważnym hierarchą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, po spotkaniu w Budapeszcie z metropolitą Hilarionem.
KAI / vaticannews.va / pzk
Papież po powrocie z Węgier podkreśla znaczenie korzeni i budowania mostów. Wzywa do zastanowienia się nad tym, jak ważne jest strzeżenie korzeni oraz budowanie mostów zgody i jedności. Przypomniał o tym Ojciec Święty omawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej zakończoną w niedzielę podróż apostolską na Węgry.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}