Papieskie przesłanie na maryjne uroczystości

Papieskie przesłanie na maryjne uroczystości
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

"Niech Maryja natchnie tych, którzy ją pobożnie wzywają w drodze do Jezusa". Słowa te napisał Franciszek w przesłaniu na święto Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre.

Jest ono obchodzone w tym kubańskim sanktuarium 8 września i taką datę nosi papieski dokument skierowany na ręce arcybiskupa Santiago de Cuba Dionisio Guillermo Garcii Ibañeza. Okazją jest niedawne poświęcenie w ogrodach watykańskich kopii owego wizerunku Maryi czczonego na wyspie od ponad 400 lat.

Papieskie przesłanie ma formę medytacji wokół trzech czasowników związanych z życiem Maryi: radować się, wybrać się i zachowywać. Pierwsze z tych słów Ojciec Święty wiąże z pozdrowieniem anielskim, które w oryginale biblijnym brzmi właśnie: "Raduj się". Jak zaznacza, chodzi o ewangeliczną radość, która daje moc znoszenia przeciwności losu. Zachęca w tym kontekście młodych Kubańczyków do prawdziwej miłości, by nie popadać w logikę "oko za oko, ząb za ząb".

Z kolei gotowość Maryi, która "wybrała się z pośpiechem" do będącej w potrzebie krewnej Elżbiety, wskazuje na konieczność naszego zwycięstwa nad zniechęceniem. Jak zaznacza Papież, nie wystarczy narzekać, czy spychać własne obowiązki na innych. "Również Maryja zaznała samotności, ubóstwa, wypędzenia - czytamy w przesłaniu. - Prośmy Ją, aby dała nam duszę ubogiego wolnego od pychy, serce czyste, które dostrzega Boga w najbardziej wykluczonych, wielką cierpliwość, która nie podda się w obliczu przeciwności".

Wreszcie słowo "zachowywać" w kontekście Maryi Franciszek odnosi do głoszenia przez Nią "wielkich rzeczy" w Magnificat. Ten hymn ukazuje, że nie pokładała Ona nadziei we własnych siłach, lecz w Bogu, którego miłość nie zna granic. Tak było również pod Krzyżem i w Wieczerniku przed zesłaniem Ducha Świętego. Jak zaznacza Papież, również my jesteśmy wezwani do wierności na wzór Maryi w obliczu zmienności "triumfującej kultury jednorazowego użytku". "Niech Matka Boża da nam odwagę bycia ludźmi stałymi w czynieniu dobra" - napisał Ojciec Święty do uczestników uroczystości w sanktuarium El Cobre.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie przesłanie na maryjne uroczystości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.