Papież apeluje o pokonanie bezrobocia wśród młodzieży

Papież apeluje o pokonanie bezrobocia wśród młodzieży
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
5 lat temu
KAI / kw

O pokonanie bezrobocia wśród młodzieży zaapelował papież Franciszek podczas audiencji dla uczestników Projektu Policoro Włoskiej Konferencji Biskupiej.

Powstał on przed 20 laty po Krajowym Kongresie Kościelnym w Palermo. Ojciec Święty wezwał młodych, by nie zniechęcali się trudnościami w znalezieniu zatrudnienia.

- Tak wielu ludzi młodych pada ofiarą bezrobocia! A gdy nie ma pracy, zagrożona jest godność, bo brak pracy nie tylko nie pozwala ci przynosić chleba do domu, ale nie czujesz się godny, by zarabiać na życie - tłumaczył papież. Dodał, że zwłaszcza młodzi powinni móc ufać, że "ich wysiłki, ich entuzjazm, wkład ich energii i ich zdolności nie pozostaną bezużyteczne".

Tymczasem "ilu z nich przestało już szukać pracy, zrezygnowanych z powodu ciągłych odmów lub obojętności społeczeństwa, które premiuje zazwyczaj uprzywilejowanych - choćby byli skorumpowani - i uniemożliwia wybicie się tym, którzy na to zasługują".

- Nagrodę zdają się otrzymywać ci, którzy są pewni siebie, choćby ta pewność była zdobyta na drodze korupcji. Praca nie jest darem uprzejmie udzielonym nielicznym protegowanym: jest prawem wszystkich! - podkreślił Franciszek.

Zachęcił młodzież do zdobywania lub doskonalenia umiejętności, które umożliwią im znalezienie pracy, Kościół zaś do wspierania "twórczego stylu życia".

- Wasza praca bardzo leży mi na sercu, bo cierpię, kiedy widzę tylu młodych bezrobotnych - wyznał papież, przypominając, że bez pracy jest niemal 40 proc. Włochów poniżej 25. roku życia. Prowadzi to ich nieraz do popadnięcia w uzależnienia lub do samobójstwa.

- Ci młodzi ludzie są naszym ciałem, są ciałem Chrystusa - stwierdził Franciszek, apelując o towarzyszenie im i zapewniając, że mogą liczyć na jego modlitwę.

Przy okazji tej audiencji papież przyjął też grupę osadzonych z więzienia w Sant’Angelo dei Lombardi w Kampanii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież apeluje o pokonanie bezrobocia wśród młodzieży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.