Papież: nie jesteśmy książętami, ale sługami

Papież: nie jesteśmy książętami, ale sługami
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
3 lata temu
PAP / jp

Papież Franciszek powiedział, że dwór papieski musi się zmienić. W wypowiedzi w filmie dokumentalnym nakręconym dla jednej z włoskich stacji telewizyjnych podkreślił, że "prastare" zwyczaje muszą tam ulec zmianie.

W filmie "Papież Franciszek: jak Pan Bóg przykazał" znalazła się jego wypowiedź o "poważnych problemach i skandalach moralnych" oraz "kwestiach finansowych".

- Należy to uzdrowić za pomocą nawrócenia, począwszy od papieża, który pierwszy musi się nawrócić - stwierdził Franciszek, którego wypowiedzi cytują włoskie media jeszcze przed emisją filmu w stacji Sky Atlantic.

Papież mówi również tam o swych emocjach: "Zdarza mi się, że gdy odczuwam jakąś emocję, zamykam się i wszystko gotuje się na wolnym ogniu".

- Bardzo bronię się przed emocjami, nie wiem, może z męskiego wstydu - wyznał.

Franciszek stwierdził też: "Ubóstwo i pokora znajdują się w centrum orędzia ewangelicznego. Lud Boży może wybaczyć księdzu, jeśli straci głowę z powodu uczuć albo jeśli wypił trochę za dużo wina, to mu przebaczy".

- Ale nigdy nie przebaczy pogoni za pieniędzmi ani złego traktowania ludzi - dodał papież.

- My księża nie jesteśmy książętami, ale sługami - oświadczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: nie jesteśmy książętami, ale sługami
Komentarze (2)
T
Teri
11 grudnia 2016, 21:19
Ale Jezus nam powiedzial ze grzechy ktore nie wybaczycie beda i przez niego nie wybaczone, wiec konskwenja nie wybaczenia komus jest brak wybaczenia przez Boga.   
S
stos
11 grudnia 2016, 19:18
Kiedyś rzucił ktoś temat:Czy papież jest lewakiem? Ja zaś myślę,że to coś więcej niż lewicowość, to raczej jakaś obsesyjna awersja do wszystkiego co hierarchiczne. Mamy więc papieża demokratę, który mieczem ewangelicznego ubóstwa próbuje uczynić wszystkich równymi, tak jakby naturalne nierówności wykluczały bycie sługami. Czemu tak się dzieje? Odpowiedź możemy znaleźć w następującym cytacie: Lud Boży może wybaczyć księdzu, jeśli straci głowę z powodu uczuć albo jeśli wypił trochę za dużo wina, to mu przebaczy". - Ale nigdy nie przebaczy pogoni za pieniędzmi ani złego traktowania ludzi - dodał papież. I czegóż dowiadujemy się z tej wypowiedzi? Ano tego,że to już nie Bóg wybacza lecz czyni to Lud Boży, to on bowiem jest punktem odniesienia. Przywracając więc właściwą hierarchię ważności twierdzę,że tego co Bóg z pewnością nie wybaczy jest prowadzenie Ludu Bożego ścieżkami wiodącym donikąd. Komu bowiem wiele dano, od tego wiele wymagane będzie    

Skomentuj artykuł

Papież: nie jesteśmy książętami, ale sługami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.