Papież: obecność migrantów to szansa na wzrastanie w człowieczeństwie. "To okazja, by głosić"

Papież: obecność migrantów to szansa na wzrastanie w człowieczeństwie. "To okazja, by głosić"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Do tworzenia kultury spotkania i solidarności oraz wspierania na świecie pokoju zachęcił Papież uczestników międzynarodowego spotkania "Morze Śródziemne, port braterstwa".

Wydarzenie zorganizowane przez włoską diecezję Ugendo-Santa Maria di Leuca odbywało się w symbolicznym miejscu: na cyplu, który wieńczy koniec "obcasa buta", jaki tworzy tam Półwysep Apeniński, stanowiąc dla starożytnych swoisty "kraniec świata". Stąd również lokalne sanktuarium Matki Bożej nosi nazwę "de Finibus Terrae".

DEON.PL POLECA
Do tej właśnie świątyni przyjechało 250 młodych z 31 krajów świata, wyznających różne religie, by dać wyraz potrzebie braterstwa oraz współpracy narodów na rzecz pokoju i jedności.

"Zachęcam tamtejszą wspólnotę chrześcijańską, młodych pochodzących z krajów wokół Morza Śródziemnego, jak też wszystkich ludzi dobrej woli, by uznali obecność tak licznych braci oraz sióstr migrantów za szansę na wzrastanie w człowieczeństwie, szansę spotkania i dialogu, a także zobaczyli w tym okazję do głoszenia i dawania świadectwa Ewangelii miłości - napisał Franciszek w przesłaniu. - Życzę, aby wasze ważne spotkanie wzbudzało coraz hojniejsze zaangażowanie na rzecz kultury gościnności i solidarności, wspierając w ten sposób pokój i braterstwo między narodami".

W spotkaniu "Morze Śródziemne, port braterstwa" brali udział przedstawiciele włoskich organizacji katolickich, które zajmują się pomocą uchodźcom oraz kwestią migracji. Rzeczniczka jednej z nich, Centro Astalli, Donatella Parisi zwraca uwagę na uniwersalność papieskiego orędzia.

"Papież Franciszek kieruje przesłanie do 250 młodych zgromadzonych na Półwyspie Saletyńskim w regionie Apulii. Jednakże to przesłanie powinno trafić do wszystkich młodych na świecie: otwórzcie się, chciejcie coś poznać, bądźcie ciekawi, bo drugi człowiek i spotkanie z nim to zawsze szansa na fundamentalny wzrost. Papież idzie tu całkiem pod prąd, kompletnie zmienia perspektywę: migranci to ktoś, kto może nas uczynić lepszymi. To przesłanie bardzo leży na sercu Centro Astalli" - dodała rzeczniczka humanitarnej organizacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Kto z nas przynajmniej raz w życiu nie marzył, aby porzucić codzienne sprawy, nużące obowiązki i wyruszyć w drogę? Tak naprawdę każdy miał takie pragnienia, bo człowiek z natury swojej jest pielgrzymem, co pokazuje nam...

Skomentuj artykuł

Papież: obecność migrantów to szansa na wzrastanie w człowieczeństwie. "To okazja, by głosić"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.