Papież ogłosił swój kolejny zagraniczny wyjazd. Odbędzie się we wrześniu

Papież ogłosił swój kolejny zagraniczny wyjazd. Odbędzie się we wrześniu
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / PAP / df

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, Ojciec Święty, zapytany przez powracających razem z nim z Iraku dziennikarzy o kolejne zagraniczne wyjazdy, zapowiedział swoją obecność na Mszy kończącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się na początku września na Węgrzech. Wydarzenie miało odbyć się w zeszłym roku, jednak zostało przeniesione ze względu na pandemię koronawirusa.

W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Péter Erdő zaznaczył, że tym razem nie ma obaw, że kongres znów się nie odbędzie. „Jesteśmy przygotowani na wszystkie scenariusze związane z pandemią” – zapewnił prymas Węgier. Podkreślił, że informacja o planowanej obecności Franciszka ucieszyła nad Dunajem nie tylko katolików. „To dla nas wszystkich światło po miesiącach ciemności i pandemii” – powiedział arcybiskup Ostrzyhomia-Budapesztu.

„Przyjęliśmy tę wiadomość z wielką radością. Nasze media natychmiast podały ją dalej. Nie ma chyba wspólnoty religijnej czy grupy społecznej, która byłaby niezadowolona z przyjazdu Papieża. Spotykam się jak dotąd wyłącznie z reakcjami entuzjastycznymi – powiedział prymas Węgier. – Czekamy na Ojca Świętego jako na świadka nadziei, ponieważ jego obecność da nam nadzieję po tylu miesiącach ciemności i pandemii. Jak dotąd czerpaliśmy ja z jedynego dostępnego dla nas źródła – z Najświętszego Sakramentu. Nawet jeśli w tej chwili, na przykład w Budapeszcie, publiczne Msze są zawieszone z powodu pandemii, to jednak kościoły nie są zamknięte i ludzie przychodzą modlić się przed Najświętszym Sakramentem. To wzruszające widzieć, jak bardzo są spragnieni i głodni Eucharystii”.

Zgodnie z programem papież Franciszek ma przewodniczyć końcowej celebracji na Placu Bohaterów w Budapeszcie. Wówczas ogłosi także gdzie odbędzie się kolejny kongres.

Obok ołtarza, na którym sprawowana będzie Msza św., znajdzie się Krzyż Misji, symbol kongresu, wykonany w 2007 r. przez nieżyjącego już złotnika Csabę Ozsváriego. Jest to ponad trzymetrowe dzieło zrobione z drewna dębowego i pokryte brązem. Wewnątrz osadzone są relikwie Krzyża Świętego i świętych węgierskich. Papież pobłogosławił ten krzyż w listopadzie 2017 r. na początku wizyty „ad limina” biskupów węgierskich w Rzymie, życząc aby stał się on symbolem odnowy narodu węgierskiego, wychodzącej od Ewangelii i Eucharystii. Obecnie krzyż znajduje się w bazylice w Ostrzyhomiu.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Franciszek spotka się z prezydentem Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem, gdy przyjedzie we wrześniu do Budapesztu, o czym poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej online.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Papież ogłosił swój kolejny zagraniczny wyjazd. Odbędzie się we wrześniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.