Papież powołał nowego metropolitę Mediolanu

Papież powołał nowego metropolitę Mediolanu
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI / kw

Papież przyjął 7 lipca rezygnację kard. Angelo Scoli z urzędu arcybiskupa metropolity Mediolanu i powołał na jego miejsce dotychczasowego biskupa pomocniczego tej archidiecezji Mario Enrico Delpiniego, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa.

Nowy metropolita skończy za kilka tygodni 66 lat.

Abp Mario Enrico Delpini urodził 29 lipca 1951 w Gallarate (prowincja Varese na północy Włoch). Święcenia przyjął 7 czerwca 1975 jako kapłan archidiecezji mediolańskiej.

Ukończył studia w zakresie literatury na Uniwersytecie Katolickim Świętego Serca (Sacro Cuore) w Mediolanie i z teologii patrystycznej na rzymskim Augustinianum.

W latach 1975-87 wykładał literaturę klasyczną w różnych placówkach na terenie swej archidiecezji, po czym do 1989 uzupełniał wiedzę w Papieskim Seminarium Lombardzkim. Do 2006 pełnił szereg innych ważnych i odpowiedzialnych stanowisk jako nauczyciel i rektor, a następnie w kurii archidiecezjalnej.

DEON.PL POLECA

13 lipca 2007 Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym tejże archidiecezji (sakrę nominat przyjął 23 września tegoż roku). Od 2012 był w niej wikariuszem generalnym i sekretarzem regionalnej Lombardzkiej Konferencji Biskupiej.

Dzisiejsza archidiecezja mediolańska, zajmująca powierzchnię nieco ponad 4,2 tys. km kw., jest największą pod względem liczby wiernych jednostką administracyjną Kościoła katolickiego na świecie, liczy bowiem prawie 5 mln osób ochrzczonych (na ok. 5,5 mln osób zamieszkujących ją). Swym początkami sięga czasów apostolskich a za swego pierwszego biskupa uważa św. Barnabę (połowa I wieku).

W ciągu swej wielowiekowej historii wydała ponad 40 świętych i 3 błogosławionych, a także czterech papieży i jednego antypapieża. Ostatnim w tym gronie jest bł. Paweł VI, który jako Giovanni Battista Montini kierował tą archidiecezją w latach 1954-63.

Według oficjalnego wykazu biskupów, który jednak nie jest do końca pewny, zwłaszcza gdy chodzi o pierwsze wieki chrześcijaństwa, abp Delpini będzie 152. pasterzem Kościoła Mediolańskiego. Wśród jego poprzedników były takie wybitne postacie Kościola powszechnego jak święci: Ambroży (w latach 374-97), Karol Boromeusz (1560-84), Achilles Ratti (1921-22) - późniejszy papież Pius XI, bł. Alfred Ildefons Schuster (1929-54), wspomniany Giovanni B. Montini (1954-63) - późniejszy Paweł VI i Carlo Maria Martini (1979-2002).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Papież powołał nowego metropolitę Mediolanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.