Papież: solidarność alternatywą dla nowego kolonializmu

Papież: solidarność alternatywą dla nowego kolonializmu
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6 miesięcy temu
KAI / df

Na solidarność jako alternatywę dla nowego kolonializmu wskazał papież Franciszek w przesłaniu do organizatorów i uczestników V Międzynarodowego Forum Ludów Tubylczych. Odbywa się ono online pod hasłem: „Wartość tubylczych systemów żywnościowych: odporność w kontekście pandemii COVID-19”. Organizatorem spotkania jest Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD) – jednej z wyspecjalizowanych organizacji ONZ.

Franciszek potwierdził wspólne ludom tubylczym i Kościołowi przekonanie, że „globalizacja nie może oznaczać uniformizmu, który ignoruje różnorodność i narzuca nowy typ kolonializmu”. Wyzwanie polega na „tworzeniu alternatyw opartych na solidarności, aby nikt nie czuł się pomijany, ale też na nienarzucaniu własnego kierunku, uważając go za jedynie słuszny”. Wiemy bowiem dobrze, że „gdy różnice się wyrażają i wzajemnie wzbogacają, rozkwita i ożywia się komunia między ludami”, zaznaczył papież.

Zachęcił do wspierania „rozwoju, który nie traktuje konsumpcji jako środka i jako celu, ale naprawdę dba o środowisko, słucha, uczy się go i je szanuje”. – Na tym polega ekologia integralna, w której sprawiedliwość społeczna idzie w parze z ochroną planety. Tylko w takim duchu pokory będziemy mogli ujrzeć całkowite pokonanie głodu i społeczeństwo oparte na trwałych wartościach, które nie są owocem przemijających i tendencyjnych mód, ale sprawiedliwości i dobroci – wskazał papież.

Wyraził nadzieję, że prace Forum przyniosą obfite owoce „miłości do świata, który pragniemy stworzyć” i „przekazać tym, którzy po nas przyjdą, jako skarb, a nie kupę odpadów i resztek”. – Zwracajmy więc uwagę na to, co przynosi korzyść wszystkim i co właśnie pozwoli nam przejść przez ten świat, zostawiając ślad bezinteresowności i szczodrości, a nie [ludzi] poranionych ziemską immanencją, wyniszczonych przez duchową pustkę, sparaliżowanych autoreferencyjnością lub smutnych z powodu indywidualizmu – podkreślił Franciszek.

Na zakończenie zauważył, że IFAD stara się pomagać tym, którzy „żyją na najuboższych obszarach planety, ale wyróżnionych pięknem, które pochodzi z poszanowania i życia w zgodzie z naturą – dziełem, które wyszło z rąk Pana”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: solidarność alternatywą dla nowego kolonializmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.