Papież spotka się z Gustavo Gutierrezem

Papież spotka się z Gustavo Gutierrezem
(fot. Mohan / Wikimedia Commons)
KAI / kn

Papież Franciszek spotka się w tym tygodniu w Watykanie z jednym z najbardziej znaczących teologów wyzwolenia, 85-letnim Gustavo Gutierrezem z Peru. Poinformowały o tym 9 września media włoskie powołując się na prefekta Kongregacji Nauki Wiary, abp. Gerharda Ludwiga Müllera.

Według tych informacji, o papieskim spotkaniu z Gutierrezem abp Müller mówił wczoraj w Mantui, gdzie obaj prezentowali włoskie wydanie wspólnej książki "Po stronie ubogich. Teologia wyzwolenia", opublikowanej w 2004 roku.

Gutierrez studiował w Lowanium i Lyonie, gdzie w późniejszych latach, w 1985 roku, obronił pracę doktorską. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1959 roku w Limie przez wiele lat pracował jako duszpasterz w ubogich dzielnicach stolicy Peru. W późniejszych latach wstąpił do zakonu dominikanów.

Peruwiański teolog uchodzi za prawdziwego “ojca teologii wyzwolenia". Ten ruch, wziął swoją nazwę od książki Gutierreza z 1971 roku Jego książka "Teologia de la liberacion" ("Teologia wyzwolenia") z 1971 roku dała nazwę całemu ruchowi, który dziś jest już znany daleko poza granicami Ameryki Łacińskiej.

W przeciwieństwie do innych znanych teologów wyzwolenia, zwłaszcza Brazylijczyka Leonardo Boffa, Gutierrez nigdy nie popadł w poważniejszy konflikt z Watykanem, choć również jego dzieła były przedmiotem dyskusji w Stolicy Apostolskiej. Od wielu lat łączy go przyjaźń z abp. Müllerem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież spotka się z Gustavo Gutierrezem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.