Papież wyświęcił nowego polskiego hierarchę. Padły ważne słowa o "pierwszym obowiązku biskupów"

Papież wyświęcił nowego polskiego hierarchę. Padły ważne słowa o "pierwszym obowiązku biskupów"
(fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
3 lata temu
PAP / KAI / ed

Papież Franciszek udzielając w poniedziałek święceń biskupich trzem nowym nuncjuszom apostolskim mówił im podczas mszy w Watykanie, że zostali biskupami nie po to, by zajmowali się interesami czy polityką. Przestrzegał, by nie zachowywali się jak "książęta".

Święcenia biskupie otrzymali Waldemar Stanisław Sommertag z diecezji w Pelplinie, mianowany przez papieża w lutym nuncjuszem apostolskim w Nikaragui, Alfred Xuereb z Malty - nowy nuncjusz w Korei Południowej i Mongolii oraz Jose Avelino Bettencourt z Portugalii, nuncjusz w Gruzji i Armenii.

Zwracając się do nowych arcybiskupów - watykańskich ambasadorów w czasie święceń w bazylice świętego Piotra papież powiedział: "Zostaliście wybrani spośród ludzi i dla ludzi"; "nie dla interesów, nie dla światowego życia, nie dla polityki".

Franciszek przypomniał kandydatom, że są święceni, by pomagać ludziom w dążeniu do Boga, nie zaś dla spraw światowych lub uprawiania polityki. Mają być sługami, a nie książętami. Dodał, że pierwszym obowiązkiem biskupa jest modlitwa. Dlatego biskup, który się nie modli nie wypełnia swego obowiązku ani swego powołania. Prosił święconych, by byli blisko prezbiterów, którzy gdy tego potrzebują, powinni mieć do nich dostęp jeszcze tego samego dnia lub następnego.

"Zadaniem biskupa jest służyć, a nie panować" - podkreślił Franciszek i wezwał: "porzućcie pokusę, by stać się książętami".

W poniedziałek minęło pięć lat od inauguracji pontyfikatu Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież wyświęcił nowego polskiego hierarchę. Padły ważne słowa o "pierwszym obowiązku biskupów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.