Papież zaapelował o pokój na świecie, ochronę środowiska i czynny udział młodzieży w życiu Kościoła

Papież zaapelował o pokój na świecie, ochronę środowiska i czynny udział młodzieży w życiu Kościoła
fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
KAI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu przez Ojca Świętego apostolskiego błogosławieństwa ks. prał. Paolo Braida odczytał papieskie apele i pozdrowienia.

Drodzy bracia i siostry,

Dzisiaj obchodzimy 38. Światowy Dzień Młodzieży w Kościołach partykularnych pod hasłem „Weselcie się nadzieją”. Błogosławię wszystkich, którzy biorą udział w inicjatywach promowanych w diecezjach, nawiązujących do ŚDM w Lizbonie. Ogarniam  młodych, będących teraźniejszością i przyszłością świata, i zachęcam ich, aby byli radosnymi protagonistami życia Kościoła.

Wczoraj udręczona Ukraina upamiętniła Hołodomor, ludobójstwo popełnione przez reżim sowiecki, które 90 lat temu spowodowało śmierć głodową milionów osób. Ta rozdzierająca rana, zamiast się zabliźnić, jest jeszcze bardziej bolesna z powodu okrucieństw wojny, która sprawia, że ten umiłowany naród nieustannie cierpi. Stale się módlmy za wszystkie narody rozdarte konfliktami, ponieważ modlitwa jest siłą pokoju, która przerywa spiralę nienawiści, łamie krąg zemsty i otwiera niespodziewane ścieżki pojednania. Dzisiaj dziękujemy Bogu, ponieważ w końcu doszło do rozejmu między Izraelem a Palestyną, a niektórzy zakładnicy zostali uwolnieni. Módlmy się, aby wszyscy zostali jak najszybciej uwolnieni - pomyślmy o ich rodzinach! -Módlmy się, aby więcej pomocy humanitarnej dotarło do Gazy i aby nalegano na dialog: to jedyna droga, jedyna droga do osiągnięcia pokoju. kto nie chce prowadzić dialogu, nie chce pokoju.

DEON.PL POLECA

Nasz świat oprócz wojny zagrożony jest innym wielkim niebezpieczeństwem, zmianami klimatycznymi, które zagrażają życiu na Ziemi, zwłaszcza przyszłym pokoleniom. A to jest sprzeczne z planem Boga, który stworzył wszystko dla życia. Dlatego w najbliższy weekend udam się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby w sobotę zabrać głos na COP28 w Dubaju. Dziękuję wszystkim, którzy będą towarzyszyć tej podróży modlitwą i zobowiązaniem wzięcia sobie do serca ochrony naszego wspólnego domu. 

Serdecznie witam pielgrzymów z Włoch i innych części świata, zwłaszcza z Pakistanu, Polski i Portugalii. Pozdrawiam wiernych z Civitavecchii, Tarquinii i Piacenzy oraz delegację San Vito Martire z Lequile (Lecce). Pozdrawiam młodzież przygotowującą się do bierzmowania z Viserba (Rimini), grupę „Assisi nel vento” i chór „Don Giorgio Trotta” z Vieste.

Następnie głos zabrał Ojciec Święty:

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież zaapelował o pokój na świecie, ochronę środowiska i czynny udział młodzieży w życiu Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.